Sud Bosne i Hercegovine oslobodio je Dušana Sladojevića, Slavku Aleksića i Ristu Lečića optužbi za izazivanje mržnje zbog aktivnosti koje su napravili na skupu ‘ravnogorskog’ udruženja u ožujku 2019. godine u Višegradu, prenosi radiosarajevo.ba.
Trojici Ravnogoraca na teret je stavljano da su 10. ožujka 2019. godine učestvovali na okupljanju u Višegradu u organizaciji “Ravnogorskog pokreta otadžbine RS”, a potom na lokalitetu Dobrunske rijeke, poznatom kao Draževina, u govorima veličali taj pokret i tako izazvali uznemirenost i strah stanovništva, naročito povratnika.
Lečić je optuživan da je na Trgu u Višegradu pjevao uz gusle pjesmu kojom se veliča četnički pokret.
Ta pjesma, kako je navedeno u optužnici, u tekstu izražava prijetnju ili nasilje za druge.
Optuženi nisu prisustvovali čitanju presude.
Lečić se, prema istom saopćenju, tereti da je prilikom okupljanja na trgu započeo s pjevanjem pjesme uz gusle kojom se veliča četnički pokret, a koja u svom tekstu izražava prijetnju ili nasilje, te izazvao uznemirenost i strah stanovništva, a naročito povratnika i građana Višegrada i okolnih mjesta.
Četnici su na skupu pjevali pjesme čiji stihovi idu ovako:
“Biće opet pakao i krvava Drina
Evo idu četnici sa srpskih planina”
ili
“Da se Dražin barjak vije ne bi bilo Albanije
I bila bi Ravna Gora na tri južna Srpska mora”
BIRN BiH je pisao kako je Ministarstvo sigurnosti BiH upozoravalo na nekoliko četničkih udruženja kao nositelje etničkog, odnosno nacionalnog ekstremizma s negativnim utjecajem na sigurnosni ambijent, posebno prema povratnicima, i s povremenim nasilnim manifestacijama.
Kao dvije najmasovnije i teritorijalno najrasprostranjenije organizacije navedeni su “Ravnogorski pokret otadžbine Srpske” i “Ujedinjeni ravnogorski pokret otadžbine Srpske”.
Prema dokumentima koje je analizirao BIRN BiH, Sladojević je predsjednik “Ravnogorskog pokreta otadžbine Srpske”.
Tko je Slavko Aleksić?
Slavko Aleksić je za vrijeme rata u Sarajevu bio zadužen za srpske trupe raspoređene oko sarajevskog Židovskog groblja.
Od tamo je svakodnevno terorizirao građane Sarajeva.
Do 1992. godine bio je skromni zaposlenik sarajevske pošte, a početkom rata postao je jedan od lidera pokreta na širem području Sarajeva. Zajedno s Vojislavom Šešeljom i još jednim nikad procesuiranim vojvodom Branislavom Gavrilovićem Brnetom, sijao je strah i smrt među građanima okupiranih područja.
Po okončanju agresije, napustio je grad u kojem je proveo najveći dio života.
Zajedno s tisućama Srba iz sarajevskih naselja Grbavica i Kovačići, Aleksić je iz Sarajeva otišao u ožujku 1996. godine. Nijedna institucija Bosni i Hercegovini nije pokrenula postupak protiv vojvode s Grbavice zbog opsade Sarajeva.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/radiosarajevo.ba