Donald Trump je jedan od najvećih pobornika čistog kapitalizma – i kao takav protivnik dogovora među trgovcima koji idu na štetu kupaca, odnosno monopola i oligopola. I danas je srušio cijene nafte svojom izjavom, što svakako ne ide na ruku jednom od najvažnijih saveznika SAD na bliskom istoku, Saudijskoj Arabiji, koja se nada ogromne troškove rata u Jemenu pokriti cijenama nafte, za koje su se nadali da će ići prema sto dolara – i pokušali ih tamo pogurati.
Pad cijena nakon tweeta
Nakon što je cijena nafte dosegla najvišu razinu od 2014., prešavši 74 dolara, pala je natrag na 73 dolara nakon što je predsjednik Donald Trump kritizirao Organizaciju zemalja-izvoznica nafte (OPEC), ustvrdivši da su cijene nafte “umjetno” visoke. Na londonskom je tržištu cijena barela pala 52 centa u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 73,26 dolara. U SAD-u barelom se trgovalo po 48 centi nižoj cijeni, od 67,81 dolar.
“Čini se da u OPEC-u opet nešto izvode“, napisao je američki predsjednik na Twitteru. “Nafta je posvuda, rekordne količine, uključujući prepune brodove. Cijene nafte umjetno su vrlo visoke! To nije dobro i neće se tolerirati”, poručio je.
Prije deset godina, 2008., Trump je rekao: “Svaki put kad kamate padnu kartel, jer ja to zovem kartelom, ilegalni monopol, digne cijene nafte. Monopol, jer to je ono što OPEC jest, potpuno ilegalni monopol. Kad biste u poslovnom svijetu formirali nešto poput OPEC-a, svi bi sudionici završili u zatvoru – a ovdje, svaki put kad netko u zemlji nađe naftu, pozivaju ga da se pridruži kartelu. To je sramota”, rekao je tada Trump.
2016. je primijetio isto: kad god kamate padnu, cijene nafte rastu. A tada su dodirivale 100 dolara i činilo se da će rasti.
Trump OPEC-u: “spustite cijene”
“Nitko u ovoj zemlji nema snage ustati i reći “spustite proklete cijene nafte dolje”. U stara vremena, naši predsjednici su to radili. Mi više ne pozivamo na spuštanje cijena”, rekao je tada Trump.
“Oni bi nazvali, i rekli spustite cijene nafte, i spustite ih odmah… ako bi se to izgovorilo na pravi način, cijene bi pale na takav način da to niste mogli vjerovati”, rekao je.
U međuvremenu SAD su postale najveći proizvođač nafte na planeti, veći od Saudijske Arabije, i preko kontrole zaliha nafte mogu kontrolirati i cijenu na međunarodnom tržištu, tako da Trumpove prijetnje nisu bile u prazno i polučile su učinak.
Nejasno je što je bio povod Tweetu, jer je to prvi put da je Trump javno na društvenim mrežama spomenuo OPEC otkad je postao predsjednikom. Došao je nedugo nakon što su Saudijci rekli da su daleko od ciljanog reduciranja proizvodnje. SAD su vodeći proizvođač, ali Saudijska Arabija je i dalje najveći izvoznik nafte. Tri dužnosnika te zemlje rekla su ovog tjedna da smanjenjem proizvodnje ciljaju cijenu barela od sto dolara.
Rusija i OPEC dogovaraju kako dignuti cijene
OPEC i skupina proizvođača na čelu s Rusijom dogovorili su svojevremeno smanjenje proizvodnje za 1,8 milijuna barela kako bi se zalihe u razvijenim zemljama spustile na petogodišnji prosjek i time podigli cijene nafte. Taj sporazum istječe krajem ove godine.
Jučer, 19. travnja, su se u Džedi u Saudijskoj Arabiji sastali tehnički odbori OPEC-a i neovisnih proizvođača, koji su utvrdili da se višak zaliha doslovno istopio. Danas je na rasporedu sastanak ministara nafte.
“Čak i ako OPEC do idućeg službenog sastanka u lipnju ostvari cilj i smanji zalihe na petogodišnji prosjek, Saudijska Arabija predvodi snažnu inicijativu daljnjeg ograničavanja opskrbe radi uravnoteženja (tržišta) u 2018. godini”, napisali su u četvrtak navečer u bilješci klijentima analitičari američke investicijske banke Goldman Sachs.
Dalji pad cijena spriječila su očekivanja da će SAD ponovo uvesti sankcije Iranu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr