Trumpova administracija u proteklim danima još je jednom udarila na Kinu i njezine najveće tvrtke uvodeći sankcije dužnosnicima i kompanijama zbog, kako se navodi, nedjela u Južnom kineskom moru te zabranjujući ulaganje u još devet tvrtki.
Ovi potezi će dodatno povećati tenzije s Kinom, strateškim suparnikom Washingtona u Aziji, samo nekoliko dana prije nego što novi predsjednik, Joe Biden, preuzme dužnost. Bidenov tranzicijski tim nije odmah odgovorio na upit za komentar.
Rukovoditelji državnih poduzeća, dužnosnici Kineske komunističke partije i vojske, zajedno s naftnim divom CNOOC, suočit će se s novim ograničenjima zbog navodne primjene sile protiv suparničkih država u Južnom kineskom moru, piše newsmax.com.
Na popisu i Xiaomi
Visoki američki dužnosnici rekli su novinarima u četvrtak da se nova ograničenja CNOOC-a neće primjenjivati na sirova, rafinirana goriva i tekući prirodni plin i ne primjenjuju se na postojeća zajednička ulaganja s CNOOC-om koja ne posluju u Južnom kineskom moru.
Devet kineskih tvrtki dodano je na Pentagonov popis tvrtki s navodnim vezama s kineskom vojskom, uključujući proizvođača aviona Comac i proizvođača telefona Xiaomi Corp.
Te će tvrtke biti podložne novoj američkoj zabrani ulaganja koja prisiljava američke ulagače da likvidiraju udjele tih firmi do 11. studenog 2021. godine.
U svom odgovoru, kinesko veleposlanstvo pozvalo se na komentare Ministarstva vanjskih poslova od 7. siječnja optužujući Washington da “stavlja političke i ideološke etikete na ekonomska i trgovinska pitanja i iskorištava svoju državnu moć kako bi izvršio pritisak na strane tvrtke, pod izlikom nacionalne sigurnosti”.
Sjedinjene Države već se dugo protive opsežnim kineskim teritorijalnim zahtjevima u Južnom kineskom moru, području potencijalno bogatom resursima koje je ujedno i strateški trgovinski put. Washington optužuje Peking za zastrašivanje država poput Vijetnama i Filipina.
“Sjedinjene Države podržavaju države jugoistočne Azije koje žele obraniti svoja suverena prava i interese, u skladu s međunarodnim pravom”, rekao je državni tajnik Mike Pompeo najavljujući sankcije.
Pompeo je rekao da Washington nameće vizna ograničenja rukovoditeljima kineskih državnih poduzeća i dužnosnicima kineske Komunističke partije i mornarice.
Koje su još tvrtke na popisu?
Ministarstvo trgovine optužilo je CNOOC za uznemiravanje i prijetnju istraživanju i vađenju nafte i plina u Južnom kineskom moru, “s ciljem povećanja političkog rizika za zainteresirane strane partnere, uključujući Vijetnam”.
Administracija predsjednika Donalda Trumpa nastavila je vršiti pritisak posljednjih dana ciljajući na ono što Washington vidi kao pokušaj Pekinga da korporacije koristi kao sredstvo za korištenje civilnih tehnologija u vojne svrhe.
Kineska zrakoplovna tvrtka Skyrizon dodana je na popis vojnih krajnjih korisnika (MEU) zbog svoje sposobnosti da razvija vojne proizvode, uključujući zrakoplovne motore, ograničavajući joj pristup američkom izvozu.
Osim Comaca i Xiaomija, Pentagon je dodao Advanced Micro-Fabrication Equipment Inc, Luokung Technology Corp, Peking Zhongguancun Razvojni investicijski centar, GOWIN Semiconductor Corp, Grand China Air Co Ltd, Global Tone Communication Technology Co Ltd i China National Aviation Holding Co Ltd. popis.
Predstavnici kineskih tvrtki nisu odmah odgovorili na zahtjeve za komentar.
Trumpova administracija odustala je u srijedu od stavljanja na crnu listu kineskih tehnoloških divova Alibaba, Tencent i Baidu, rekle su četiri osobe upoznate s tim pitanjem.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr