Četvrtak, 23 siječnja, 2025
-1.2 C
Zagreb
Pratite nas:

Ubijeni Kopti: mučenici koji su umirali s Kristovim imenom na usnama

Podijeli

Iako se zapadni mediji time nisu previše bavili, po prvi puta u egipatskoj povijesti jedan državni poglavar muslimanske vjere posjetio je kršćansku liturgiju. Egipatski predsjednik Al Sisi učinio je to na Božić, kada je prisustvovao na koptskoj božićnoj liturgiji, istaknuvši pri tome, baš kao i na gospodarskom forumu u Davosu, važnost modernizacije islama spram vlastitih stajališta i njegovog otvaranja prema drugim religijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nažalost, samo mjesec dana kasnije, Al Sisijevi sunarodnjaci, egipatski kopti, postali su mučenici onog dijela islama koji na najokrutniji način zatire sve što se imalo razlikuje od njihovog tumačenja Muhamedova poslanja, a pogotovo ako se radi o kršćanima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

21 kršćanin, 21 mučenik. Samo zato što su nasljedovali Isusa Krista. Ovoga puta to se dogodilo u Libiji, u glavnom gradu Tripoliju, u kojeg su ušli pripadnici Islamske države. Kaos koji tamo vlada još od nasilnog svrgavanja Gadafijevog režima došao je do svoje posljedične točke, a to je ekstremizam u svojem najgorem obliku. „Koljači ISIL-a sa svojim crnim zastavama ušli su u libijski glavni grad“, piše talijanska agencija ANSA.

Jezivi prizori pogubljenja 21 nedužnog čovjeka koji su u Libiju došli zaraditi za najosnovnije životne potrebe nadmašili su sve dosadašnje snimke pogubljenja. Pripadnici ISIL-a poručili su kako se nalaze 200 milja od Rima, vjerojatno aludirajući na moguću talijansku vojnu intervenciju u Libiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zvjerstvo pogubljenja ujedinilo je u osudi i cijeli Egipat, a primas Koptske crkve poziva da se na tragičnu smrt braće Kopta gleda očima vjere. Značajnom smatra činjenicu da se u cijeloj zemlji osjeća jedinstvena reakcija na krvoločno barbarstvo džihadista, što potvrđuje i osuda od strane Muslimanskog sveučilišta Al Azhar u Kairu, koje je masakr prozvalo „barbarskim djelom“, koje nema ništa zajedničkog s bilo kojom religijom niti s ljudskim vrijednostima. Egipat je proglasio sedmodnevnu žalost u cijeloj zemlji.

Papa Franjo je pri koncu audijencije s predstavnicima Škotske reformirane crkve rekao: “Dopustite mi izraziti duboku žalost. Danas sam pročitao o pogubljenju koptskih kršćana. Govorili su samo: ‘Isuse, pomozi mi’. Ubijeni su jedino zbog toga što su kršćani. Krv naše braće kršćana svjedočanstvo je koje vapi. Bilo da su katolici, pravoslavci, kopti ili luterani – nije važno: kršćani su! I krv je jednaka. Krv ispovijeda Krista. Mučenika ima među svim kršćanima – kazao je papa Franjo, podsjećajući još jednom na važnost „ekumenizma krvi“.

Najstariji ubijeni mučenik imao je 40, a najmlađi 22 godine. Prvi je radio kako bi školovao svoje troje djece, a drugi kako bi uštedio za vjenčanje. Ovo su njihova imena:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Milad Makin Zaki

Abanub Ayyad Atiyah

Majid Sulayman Shihatah

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Yusuf Shukri Yunan

Carlos Bushra Fawzi

Bishoy Astafnus Kamil

i njegov brat

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Suma’ili Astafnus Kamil

Malak Ibrahim Sanyut

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tawadaros Yusuf Tawadaros

Jirjis Milad Sanyut

Mina Sayyid Aziz

Hani Abd-al-Masih Salib

Bishoy Adil Khalaf

Samuel Alham Wilson

Izzat Bushra Nasif

Luqa Najati Wanis

Isam Bidar Samir

Malak Farraj Abram

Samih Salah Faruq

Jabir Munir Adli

“Krv mučenika sjeme je novih kršćana”, poznata je Tertulijanova izreka. Tertulijan, kršćanski pisac prvih vremena, živio je u Kartagi, na području sjeverne Afrike. Ne predaleko od mjesta gdje su kršćani i danas mučenici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: Narod.hr/agencije
Photo: screenshot

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci