Fumiko Kishida postao je premijer Japana nakon što je pobijedio u dramatičnom drugom krugu glasovanja o vodstvu vladajuće Liberalno demokratske stranke (LDP).
Iako je u nazivu riječ o liberalno-demokratskoj stranci, kako piše Foreign policy, stranku kontrolira desnica. Sklonjeni u stranu tijekom većeg dijela Hladnog rata – prozivali su ih „anti-mainstream“-desničarskim političarima, osobito nakon novog vala političara izabranih devedesetih, koji su akumulirali moć, pozivajući na mjere za jačanje Japana i jačanje nacionalnog ponosa.
Kishida će biti treći japanski premijer u nešto više od godinu dana, zamijenivši duboko nepopularnog Yoshihidu Sugu, čija je popularnost počela padati nakon što je prošlog rujna naslijedio Shinza Abea u premijerkom uredu.
Njegov djed i otac, kao i on sam bili su članovi japanskog parlamenta (Diet). Britanski The Conversation piše kako bi Kishida mogao utjecati na promjenu japanskog ustava kako bi se omogućila snažnija obrambena politika kao i da bi mogao odbiti reforme vezane uz “ravnopravnost spolova”. Kishidi također neće biti prioritet omogućavanje istospolnim parovima da sklapaju brak.
Predan tome da Japan do 2050. postigne nultu emisiju ugljičnog dioksida, Kishida je podržao ponovno pokretanje nuklearnih reaktora u zemlji, ulaganjem male modularne reaktore i tehnologiju fuzije.
Kao član nacionalističke lobističke skupine Nippon Kaigi, Kishida kaže da će razmisliti o posjetu svetištu Yasukuni posvećenom svim japanskim poginulim ratnicima, uključujući i onima koji su svoj život izgubili u 2. Svjetskom ratu. Naime, Nippon Kaigi je lobistička organizacija koja se zalaže za promjenu Ustava, a koji trenutno ne dozvoljava Japanu posjedovanje vojske u punoj ratnoj spremi.
To je ujedno organizacija koja promovira patriotsko obrazovanje kojim se jača japanski nacionalni identitet te ima afirmativan odnos prema povijesti Japanskog Carstva.
Izvor: narod.hr/The Conversation/FP
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.