Polovina svih Europljana kojima je dijagnosticiran HIV, o zarazi virusom dozna tek u odmakloj fazi bolesti, objavili su Europski centar za kontrolu i sprečavanje bolesti i Svjetska zdravstvena organizacija.
Dijagnozu virusa u zemljama EU-a tijekom 2016. dobilo je više od 29.000 testiranih, što je lagani porast u odnosu na prethodnu godinu, izvijestili su ECDC i SZO.
Direktorica ECDC-a Andrea Ammon je pojasnila da prosječno između zaraze virusom i postavljanja dijagnoze prođu tri godine, dodajući da to znači kako su pacijentove prognoze puno lošije nego da se za zarazu doznalo ranije.
Usto je virus puno teže kontrolirati, a i veća je vjerojatnost da ga je zaraženi, ne znajući, prenio na druge osobe.
“Europa mora učiniti puno više u borbi protiv HIV-a”, upozorila je Ammon.
Ove je godine virusom koji uzrokuje AIDS u 53 zemlje šire europske regije HIV-om zaraženo oko 160.000 ljudi. Osamdeset posto zaraženih je iz zemalja istočne Europe, a najviše ih je evidentirano u Ukrajini. Ondje je na 100.000 stanovnika zaraženo 33,7 osoba, a najmanje slučajeva zaraze zabilježeno je u Latviji – na 100.000 osoba zaraženo ih je prosječno 18,5.
Po podatcima Instituta Robert Koch u Njemačkoj je 2016. HIV-om zaraženo 3000 osoba, a od posljedica AIDS-a ih je umrlo 460.
“Riječ je o najvećem broju evidentiranih slučajeva u samo godinu dana. Ako se ovakav trend nastavi nećemo uspjeti postići cilj – iskorijeniti epidemiju HIV-a do 2030. godine”, rekla je direktorica regionalnog europskog ogranka SZO-a, Zsuzsanna Jakab.
“Rano dijagnosticiranje bolesti vrlo je važno kod HIV-a jer oboljelima odmah omogućuje početak liječenja koktelom lijekova protiv AIDS-a, povećavajući im i izglede za dulji i zdraviji život”, kazala je.
U izvješću stoji da je potrebno razviti nove strategije u proširenju testiranja na HIV, uključujući i samotestiranje.
Po podacima ECDC-a objavljenim ranije tijekom godine, pokazalo se da šestinu novozaraženih HIV-om u Europi čine osobe starije od 50 godina.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: hina/em
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.