Srijeda, 15 siječnja, 2025
1.6 C
Zagreb
Pratite nas:

Zemlje Perzijskog zaljeva očekuju od Trumpa da se suprotstavi Iranu

Podijeli

Zemlje Perzijskog zaljeva potiho pozdravljaju dolazak Donalda Trumpa u Bijelu kuću jer se on protivi njihovu velikom suparniku Iranu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok su mnoge zemlje sa zabrinutošću pratile njegov protekcionistički inauguracijski govor, dužnosnici Zaljevskih zemalja čine se optimističnima. Oni u Trumpu vide snažnog predsjednika koji će osnažiti ulogu Washingtona kao njihovog glavnog strateškog partnera u regiji koja ima središnju važnost za američke sigurnosne i energetske interese.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U njihovim očima, to prije svega znači ograničavanje jačanja iranske potpore paravojnim snagama u Siriji, Iraku, Jemenu i Libanonu te šijitima u Bahrainu i na istoku Saudijske Arabije gdje se proizvodi nafta.

Saudijska Arabija je, čini se, posebno odahnula nakon odlaska Baracka Obame, koji je po njezinu mišljenju savezništvo s Rijadom smatrao manje važnim od sklapanja sporazuma s Iranom 2015. o njegovu nuklearnom programu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napetosti postoje i zbog Sirije, jer je Obama odbacio pozive zaljevskih Arapa da pruži veću pomoć pobunjenicima koji se bore protiv Bašara al-Asada, koji je opstao na vlasti zahvaljujući potpori Irana i Rusije.

Novi Ronald Reagan?

“Važna je percepcija: Trump ne izgleda kao čovjek koji će popustiti Iranu ili bilo kome drugome”, rekao je Abdulrahman al-Rašid, iskusni saudijski komentator.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ako bude postupao kako kaže, tada ćemo imati novog Ronalda Reagana, nekoga koga će sve snage u regiji shvaćati ozbiljno. To nam je, nažalost, nedostajalo u zadnjih osam godina.”

Neki strahuju da Trumpova navika komuniciranja putem Twittera, brzim, nekontroliranim porukama potpore ili kritike, znači da nije sposoban nositi se s volatilnošću Bliskog istoka.

Faisal al-Yafai, kolumnist lista The National iz Adu Dhabija, priznaje da bi to mogao biti problem, ali ne očekuje da će se Trump promijeniti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U jednom trenutku dogodit će se nešto u svijetu što će zahtijevati pažljiv odgovor, pažljivu politiku i Trump će reagirati emocionalno. To će uvijek biti zabrinjavajuće. Ali to je njegovo ponašanje. On je takav. Oni koji vole Trumpa vole tu njegovu karakteristiku”, rekao je.

Neki arapski komentatori vide političku sličnost između Trumpa i Reagana, koji je također vodio kampanju na sloganu da će Ameriku ponovno učiniti velikom. Reagan je također snažno podržavao vojsku, premda je na Bliskom istoku njegov mandat od 1981. do 1989. bio obilježen dugim krizama u Iranu, Libanonu i Libiji.

Iako rijetki u Zaljevu očekuju da će se Trump povući iz sporazuma s Iranom unatoč tome što time prijeti, većina želi da izvrši pritisak na iranski režim kako bi prestao poticati subverzivne elemente u arapskim državama.

“Mislim da će biti jako, jako čvrst prema Iranu. Bit će odlučan”, rekao je jedan arapski poslovni čovjek, napominjući kako očekuje da će Trump, poznat po umijeću sklapanja poslova, tražiti nešto zauzvrat.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nadamo se da će Trump znati ispraviti (Obaminu) politiku, i iako u to još nismo sigurni, njegovi izbori za članove vlade izgledaju iskusni”, rekao je al-Rašid.

Postoji ipak niz pitanja koja bi mogla pogoršati njihove odnose kao što su status Jeruzalema, naftna politika, antimuslimanske predrasude i američki zakon koji dopušta tužbe protiv Rijada zbog terorističkih napada 11. rujna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trumpova najava da će preseliti američko veleposlanstvo iz Tel Aviva u Jeruzalem poništila bi desetljeća američke politike, kao i njegovo imenovanje za veleposlanika odvjetnika koji je prikupljao novac za veliko židovsko naselje. I Izraelci i Palestinci žele, naime, da Jeruzalem bude glavni grad njihovih država.

“To bi izazvalo velik kaos, možda novu intifadu”, rekao je jedan upućeni izvor iz Zaljeva.

Drugo pitanje je Trumpova želja da uništi Islamsku državu. Zaljevske države slažu se s njime u tom pogledu, ali problem bi moglo biti njegovo demoniziranje muslimana i oslanjanje isključivo na vojnu silu.

“Najgore u tom govoru je to što će se on obrušiti na islam kao religiju u ime borbe protiv, kako kaže, radikalnog islamističkog terorizma, što je prazna fraza koja nema smisla”, ocijenio je na Twitteru kuvajtski politički analitičar Daham al-Kahtani.

“Ako se vrati u Bushovu eru i polarizirajućoj ideji ‘ili ste s nama ili s teroristima’ te ideji da vojne snage to mogu riješiti, tada mislim da ćemo se naći u jako teškoj situaciji, u ratu u kojem neće biti pobjednika”, rekao je al Yafai.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/Hina

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci