Ukupno 25 kandidacijskih lista za izbore za Europski parlament, tri manje nego prošle godine, zaprimilo je Državno izborno povjerenstvo (DIP) do ponoći, kada je istekao rok za kandidiranje.
DIP sada ima rok od 48 sati da provjeri i objavi pravovaljane kandidature, nakon čega će i službeno početi izborna promidžba od 47 dana, najduža do sada.
Zbirnu listu svih pravovaljano predloženih lista te imena i prezimena kandidata, DIP će objaviti najkasnije do ponoći, 6. travnja, dakle do nedjelje.
Od 25 kandidacijskih listi sedam je koalicijskih, a 18 samostalnih stranačkih. Među kandidaturama nema ni jedne liste grupe građana, nitko se, naime, nije odvažio prikupiti za to potrebnih pet tisuća potpisa.
Koalicijske liste istaknule su i dvije najveće stranke – SDP i HDZ.
Na prošlogodišnjim, prvim izborima za Europski parlament biračima se nudilo 28 listi, osam koalicijskih, 19 samostalnih stranačkih i jedna lista grupe birača, lista Ivana Jakovčića.
Izbori za Europski parlament održat će se u nedjelju, 25. svibnja i na njima će birači izabrati 11 hrvatskih zastupnika.
Zastupnici se biraju po proporcionalnoj zastupljenosti i preferencijalnim glasovanjem. Birači, naime, mogu glasovati samo jedanput i samo za jednu listu, ali na glasačkom listiću mogu označiti i jednog kandidata kojem daju prednost pred ostalima na listi za koju glasuju (preferirani glas).
Prvi izbori za Europski parlament u Hrvatskoj, održani su 13. i 14. travnja prošle godine kada se biralo 12 zastupnika.
Pobijedila je lista HDZ, HSP AS, BUZ koja je osvojila šest mandata, lista SDP, HNS, HSU osvojila ih je pet, a jedan mandat pripao je listi Hrvatskih laburista. Izlaznost je bila izrazito niska, svega 20,83 posto.
Najviše preferencijalnih glasova osvojili su SDP-ov Tonino Picula (112.559) i pravašica Ruža Tomašić (64.758).
Osim njih dvoje u Europski parlament ušli su HDZ-ovi Dubravka Šuica, Andrej Plenković, Davor Ivo Stier, Ivana Maletić i Zdravka Bušić, SPD-ovi Biljana Borzan, Marino Baldini, Oleg Valjalo i Sandra Petrović Jakovina te laburist Nikola Vuljanić.
U predstojećem sazivu Europskog parlamenta (2014.-2019.) Hrvatska će imati jednog člana manje nego do sada jer se broj zastupnika u Parlamentu smanjuje sa 766 na 751.
Izvor: narod.hr/h
Photo: Hrvoje Pilić/narod.hr