Ankete: većina Škota nije za neovisnost

Uoči povijesnog referenduma o neovisnosti Škotske, na škotskoj je televiziji u utorak prikazano prvo televizijsko sučeljavanje voditelja kampanje za neovisnost i kampanje za ostanak Škotske u Velikoj Britaniji, te rezultati anketa koji pokazuju da većina škotskih glasača nije za neovisnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Škoti će 18. rujna odlučivati hoće li ostati dio Ujedinjenog Kraljevstva ili izaći iz saveza s Engleskom, no ankete dosljedno pokazuju da su protivnici neovisnosti u znatnom vodstvu nad onima koji žele prekinuti zajednicu s Engleskom.

U tv debati, održanoj u američkom stilu, Glas za neovisnost Škotske od Londona zagovarao je škotski premijer Alex Salmond, dok je ostanak Škotske u više od 300 godina starom savezu branio bivši britanski ministar financija Alistair Darling.

Tijekom debate Salmond je tvrdio da bi neovisna Škotska mogla izgraditi pravednije i bogatije društvo. Za britansku vladu je rekao je da previše troši na nuklearno oružje, te obećao da neovisna Škotska neće sudjelovati u toj utrci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nitko ne može bolje voditi Škotsku od ljudi koji u njoj žive i rade”, rekao je Salmond (59) publici ispred malih ekrana te poručio da će 18. rujna imati “životnu priliku koju trebaju objeručke iskoristiti”.

Po istraživanju Ipsos MORI-a, objavljenom na početku TV debate, potpora neovisnosti popela se na 40 posto, što je za četiri posto više u odnosu na slične ankete objavljene u lipnju, te najveća zabilježena podrška kampanji za neovisnost.

No, druge ankete pokazuju da je kampanja za neovisnost gubi potporu još od kraja ožujka. Po njima, 54 posto glasača protivi se neovisnosti, što je jednako kao i u lipnju, dok sedam posto biračkog tijela još uvijek nije sigurno kako će glasovati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.