Zapadne prijestolnice trebale bi prestati sugerirati mirovne pregovore ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom i umjesto toga osigurati da njihova obećanja o sigurnosnim jamstvima za Kijev nisu “prazna”, upozorila je Kaja Kallas, glavni diplomat EU-a.
> Putin: Spreman sam na pregovore s Trumpom oko Ukrajine
Kaja Kallas, visoka predstavnica EU-a za vanjske poslove, izjavila je da nema smisla pritiskati Zelenskog na razmatranje mirovnih pregovora dok ruski predsjednik Vladimir Putin ne pokazuje nikakvu želju za zaustavljanjem rata.
Kallas: ‘Rusija ne želi mir’
Bivša estonska premijerka razgovarala je za Financial Times (FT) uoči samita čelnika EU-a koji se održao u četvrtak, na kojem se raspravljalo o tome kako Europa može prilagoditi svoju podršku Kijevu nakon povratka Donalda Trumpa u Bijelu kuću.
“Nema smisla pritiskati Zelenskog da razgovara kada Putin ne želi razgovarati”, rekla je Kallas za FT. “Ne možemo govoriti o mirovnjacima kada nema mira. A zašto nema mira? Zato što Rusija ne želi mir”.
Trump je obećao obustaviti vojnu pomoć SAD-a Ukrajini i natjerati Kijev na pregovore o prekidu vatre. To su obećanja koja su prisilila prijestolnice EU-a da razmotre kako bi mogle nastaviti pružati podršku toj zemlji i procijeniti je li to uopće moguće bez potpore Washingtona?
> Zelenski na sastanku u Bruxellesu: Govorilo se o raspoređivanju vojnika u Ukrajini
“Podrška Ukrajini sada mnogo je jeftinija nego podnošenje rata kasnije. Rusija nije promijenila svoje ciljeve”, rekla je Kallas. “Mislim, moramo biti vrlo iskreni prema sebi u tom pogledu. Što mi zapravo radimo trenutno?”.
Rutte: ‘Razgovori o mirovnom sporazumu idu na ruku Putinu’
U srijedu navečer glavni tajnik NATO-a Mark Rutte održao je razgovore sa Zelenskim i malom grupom visokih dužnosnika EU-a, uključujući talijansku premijerku Giorgiju Meloni i njemačkog kancelara Olafa Scholza, kako bi raspravili potencijalne opcije za buduću europsku podršku Ukrajini.
Govoreći uoči tog sastanka, Rutte je izjavio da razgovori o mirovnom sporazumu idu na ruku Putinu. “Ako sada počnemo međusobno raspravljati o tome kako bi mogao izgledati mirovni sporazum, činimo to previše jednostavnim za Ruse”, rekao je.
“Mislim da bi bilo vrlo mudro staviti poklopac na to i usredotočiti se na posao koji je pred nama… kako bismo osigurali da Ukrajina ima ono što joj je potrebno kako bi spriječila Putina da pobijedi”.
> Orban posjetio papu Franju: ‘Obojica se zalažemo za prekid vatre u Ukrajini’
‘Rusija ne smije pobijediti’
Zelenski će se u četvrtak sastati s 27 čelnika EU-a na dodatnim razgovorima o budućnosti rata u svjetlu Trumpova izbora i borbi Europe da održi obrambene isporuke Ukrajini uslijed proizvodnih ograničenja i fiskalnih izazova u glavnim gospodarstvima bloka.
Čelnici EU-a trebali bi se u četvrtak složiti oko izjave kojom će obećati podršku Ukrajini “koliko god bude potrebno i onoliko intenzivno koliko bude potrebno. Rusija ne smije pobijediti”, stoji u nacrtu izjave koji su dogovorili njihovi pregovarači.
No, čelnici EU-a ostaju podijeljeni oko toga što mogu pružiti Kijevu i kakva dugoročna obećanja podrške žele ponuditi. To uključuje raspoređivanje vojnika, osiguravanje dalekometnog naoružanja ili podršku ambicijama zemlje za članstvo u NATO-u.
> Rutte i Blinken: Ukrajina treba još oružja, a potrebno je mobilizirati i 18-godišnjake
“Veliko pitanje je, što je točno sigurnosno jamstvo? Što je to zapravo, što je opipljivo?”, rekla je Kallas. “Ako to nisu vojnici, ako to nisu dalekometno oružje, što je to konkretno što vas štiti i brani kad vas netko napadne?”, dodala je.
Europske trupe u Ukrajini kao mirovne snage
“Sve [države članice EU-a] koje su potpisale sporazume o sigurnosnim jamstvima s Ukrajinom trebaju odgovoriti: Što su to zapravo?” kazala je. “Mislim, u stvarnosti, što su one doista spremne staviti na stol kako bi osigurale da ta sigurnosna jamstva neće biti prazna?”.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron prvi je u veljači predložio ideju o raspoređivanju europskih trupa u Ukrajinu. Koncept su neki dužnosnici razmatrali nakon Trumpova izbora u kontekstu potencijalnih mirovnih snaga za provedbu sporazuma o prekidu vatre.
> Ratne igre: Francuska vojska priprema se na scenarij sukoba s Rusijom
No, poljski premijer Donald Tusk kategorički je odbacio bilo kakve “spekulacije” o europskim trupama u Ukrajini. Učinio je to na prošlotjednoj konferenciji za medije s Macronom. Ideji se također snažno protive druge ključne prijestolnice poput Berlina.
“Ne postoje pripreme po pitanju trupa”, rekao je jedan diplomat EU-a. “Još ne postoji strukturirana rasprava o tome unutar EU-a”.
“Ne bismo trebali podcijeniti vlastitu moć i precijeniti moć Rusije”, izjavila je Kallas. “Moramo učiniti sve kako bismo odmah ojačali Ukrajinu. Što su jači na bojnom polju, to su jači za pregovaračkim stolom — ako dođe do te točke”, zaključila je Kallas.
> Fico u telefonskom razgovoru poručio Von der Leyen: U EU ne postoji konsenzus oko Ukrajine
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Narod.hr/Financial Times