Belgijski premijer podnio ostavku nakon što mu se Vlada raspala zbog Marakeškog sporazuma

Foto: fah

Belgijski premijer, frankofoni liberal Charles Michel objavio je u utorak u parlamentu da podnosi ostavku nakon što su socijalisti i zeleni zaprijetili izglasavanjem nepovjerenja njegovoj manjinskoj vladi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Donosim odluku da podnesem ostavku i namjera mi je odmah otići kod kralja” da mu je predam, rekao je Michel nakon rasprave u Zastupničkom domu.

Njegova je vlada u izmijenjenom sastavu nastavila s radom kao manjinska nakon što se suverenistička, desna stranka N-VA, najveća stranka u njegovoj koaliciji, povukla prije desetak dana zbog spora oko Globalnog kompakta o migracijama Ujedinjenih naroda.

> (VIDEO) Što je zapravo Marakeški sporazum na koji je Narod.hr upozoravao početkom 2018.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Tko je Drago Župarić-Iljić koji je u ime Hrvatske sudjelovao na stvaranju Marakeškog sporazuma

> Dok policija rabi brutalnu silu protiv prosvjednika diljem Europe, u Hrvatskoj se pobuna diže samo zbog policijskog sprječavanja ulaska ilegalnih migranata na teritorij države

N-VA je naime objavila da povlači svoje ministre iz koalicije nakon što je Michel odbio njihov zahtjev u ponedjeljak da odustane od potpore takozvanom Marakeškom sporazumu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Michel je odbio ideju o prijevremenim izborima, a opći izbori u Belgiji predviđeni su za svibanj 2019.

Podsjetimo, ove nedjelje se oko 5500 ljudi okupilo prosvjedujući protiv Marakeškog sporazuma. Njih između 300 i 400 pokušalo je ući u zgradu Europske komisije, kazao je bruxellski gradonačelnik Philippe Close. Oni su bacali kamenje i druge predmete na tu zgradu.
Prosvjednici su navodno pozivali da se dade prioritet “njihovim ljudima”, na zatvaranje granica i ostavku premijera Charlesa Michela.

Policija je protiv prosvjednika koristila suzavac i vodene topove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Globalnom kompaktu usprotivio se niz država, među kojima neke iz srednje i istočne Europe. Protivnici Globalnog kompakta o migracijama kao najveće zamjerke navode zadiranje u suverenitet država, izjednačavanje legalnih i ilegalnih migracija te strahuju od nekontroliranog priljeva migranata, dok zagovornici pozivaju na “potrebu zajedničkog upravljanja migracijama i bolju zaštitu ljudskih prava”.

SAD, Austrija, Australija, Izrael, Bugarska, Švicarska, Latvija, kao i cjelokupna Višegradska skupina u kojoj su Poljska, Mađarska, Češka i Slovačka – odbijaju potpisati Marakeški sporazum.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.