Britanski zastupnici bi vrlo brzo mogli izgubiti važne funkcije u EP-u

Foto: fah

U Europskom parlamentu brzo se povlače potezi kako bi se smijenili zastupnici iz Ujedinjenog Kraljevstva sa čelnih mjesta parlamentarnih odbora i u drugdje u parlamentu, piše EU Observer nakon što je EP usvojio rezoluciju kojom poziva na brzo razdruživanje EU-a i Ujedinjenog Kraljevstva ali i najavljuje promjene u “unutarnjoj organizaciji”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odborima Europskog paralamneta predsjeda troje zastupnika iz Ujedinjenog Kraljevstva. Još troje su supredsjedatelji, jedan je takozvani kvestor (viši administrator) a sedmero predsjednici izaslanstava za treće zemlje.

Svi će vjerojatno izgubiti svoje položaje u idućih šest mjeseci, najavljuje EU Observer i ukazuje da ta prijetnja proizlazi iz rezolucije koju je EP usvojio 28. lipnja.

U njoj, se među ostalim, navodi da će, nakon odluke Ujedinjenog Kraljevstva da napusti EU, parlament “provesti promjene u svojoj unutarnjoj organizaciji”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Parlament, u svakom slučaju, na sredini mandata u siječnju treba provesti preraspodjelu viših funkcija. Očekuje da će Britanci ostati najkasnije do tada ali je jedan izvor iz parlamenta je rekao da je izgledno da će otići brže.

“Imam osjećaj da će to biti ranije”, rekao je izvor.

Koordinatori za odbore bi o tom pitanju trebali raspravljati ovoga tjedna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugi dio računice je da sadašnji mandat parlamenta završava sredinom 2019. godine, a očekuje se da Ujedinjeno Kraljevstvo napusti EU do kraja 2018. godine.

Taj datum proizlazi iz najave britanskog premijera Davida Camerona da će pregovore o izlasku početi u listopadu i sporazuma Europske unije koji predviđa da takvi pregovori traju dvije godine.

“Ako Ujedinjeno Kraljevstvo ode za najviše dvije godine to zanči da ti ljudi neće završiti svoje mandate ako ostanu kao predsjednici ili supredsjedatelji”, rekao je Pedro Lopez, glasnogovornik Europske pučke stranke (EPP).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

EPP je najbrojnija zastupnička skupina u parlamentu ali u njoj nema britanskih zastupnika.

Druga skupina po veličini je S&D, koja pripada lijevom centru, a u toj je skupini je 20 britanskih zastupnika. Među njima je Claude Moraes koji predsjeda važnim odborom za građanske slobode. U toj je skupini i Linda McAvan koja predsjeda odborom za razvoj.

Socijalisti, međutim, o prijevremenom britanskom odlasku govore drugačije od EPP-a.

“Treba poštovati ovaj mandat od pet godina bez obzira na rasprave o brexitu”, rekla je glasnogvornica skupine Utta Tuttlies.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Britanske zastupnike gube i Europski konzarvativci i reformisti (ECR). U toj je skupini više od 70 zastupnika od kojih su 21 Britanci.

“Oni imaju mandat i izvršavat će ga sve dok je Ujedinjeno Kraljevstvo član EU-a”, poručila je ta skupina EU Observeru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.