Cerar ne mijenja stav: Žica prema Hrvatskoj ostaje

Slovenski premijer Miro Cerar ponovno je u razgovoru za Slovenski radio u četvrtak branio odluku svoje vlade o postavljanju žičane ograde prema Hrvatskoj, rekavši da se to čini zbog još uvijek prevelikog priljeva izbjeglica balkanskom rutom, premalo hrvatske kooperativnosti da se dnevni priljevi smanje, ali i zbog opasnosti novog, daleko većeg vala migranata do kojega može doći u proljeće iduće godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Još uvijek nam dnevno dolazi 3 do 5 tisuća izbjeglica, a to su ogromne brojke. No, na granici Europe čekaju još milijuni novih koji žele u Europu, to nije nikakav blef nego realna procjena”, kazao je Cerar u razgovoru za nacionalni radio servis, pri čemu se pozvao na neke ocjene obavještajnih službi, ali i svoj razgovor s turskim predsjednikom vlade s kojim se susreo u Bruxellesu pred nedavni summit Europske unije na kojemu se razgovaralo i o izbjegličkoj krizi.

Prema Cerarovim bi riječima na proljeće prema srednjoj Europi balkanskom rutom mogli krenuti milijuni izbjeglica iz kampova u Turskoj. Ne radi se samo o izbjeglicama iz ratom zahvaćenih područja poput Sirije, Afganistana i Iraka, nego i iz Afrike od kuda dolaze ekonomski migranti, a ne izbjeglice, upozorava je Cerar.

U turskim je izbjegličkim centrima sve više ljudi iz sjeverne Afrike, osobito iz Maroka i Alžira, a golem broj Afrikanaca želi doći u Europu, bježeći ne samo od diktatorskih režima nego i od gladi i siromaštva što ih izazivaju klimatske promjene, naveo je Cerar, dodavši da se radi o sasvim novom tipu migranata u odnosu na one koji dolaze sada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zato su tehničke prepreke i žičana ograda prema Hrvatskoj i dalje potrebni, sve dok se ta opasnost ne otkloni, rekao je Cerar, dodavši da treba vidjeti kako će funkcionirati dogovori između Europske unije i Turske o smanjivanju izbjegličkog pritiska boljom kontrolom vanjske granice EU-a.

Cerar ima drukčije informacije od ostalih?

Ako Europska unija ne zaustavi takav veliki val, Hrvatska bi takve migrante preko slovenske granice opet mogla slati nekontrolirano, disperzirano i bez dogovora s Ljubljanom, pa bi u Sloveniji mogle ostati desetine tisuća izbjeglica, što bi izazvalo humanitarnu katastrofu, iznio je svoju bojazan slovenski premijer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema njegovim je tvrdnjama Hrvatska to već činila u prvom izbjegličkom valu. “Migranti su išli preko njiva i polja, ulazili u seoska dvorišta i svašta se moglo dogoditi da tamo nije bilo naše policije”, kazao je Cerar.
Takva bi se praksa Hrvatske, rekao je Cerar, mogla ponoviti, a rizik da Hrvatska desetke tisuće izbjeglica šalje preko granice nije otklonjen jer ona u izbjegličkoj krizi ne surađuje sa Slovenijom u dovoljnoj mjeri kako bi se izbjeglički val prema središtu EU-a smanjio i prestao.

Reagirajući na tvrdnje lokalnih zajednica u Istri i slovenskom primorju da ograda tamo nije potrebna jer tamo migranti do sada nisu dolazili, Cerar je rekao da oni ne raspolažu svim informacijama poput njega i da postoje ocjene kako bi Hrvatska mogla veliki broj migranata usmjeravati u Sloveniju i Italiju kopnom i morem preko Dalmacije i Istre.

Ako bi Hrvatska ponovila praksu da šalje izbjeglice mimo pristanka Slovenije, onda bi se u takvom scenariju moglo dogoditi da na slovensku obalu u roku od tjedan dana stigne skoro sto tisuća izbjeglica, rekao je Cerar, dodavši kako se radi o realnim ocjenama, te da zato još nije došlo vrijeme da se žičana ograda ukloni iako on želi da do toga dođe što prije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.