Predstavnici zemalja članica Europske unije odgodili su u srijedu donošenje odluke o produljenju dozvole za uporabu glifosata, herbicida koji se smatra kancerogenim, jer o tome nije postignuta kvalificirana većina. Hrvatska je bila među deset zemalja koje su glasale protiv produljenja dozvole.
Stalni odbor za biljke, životinje, hranu i životinjsku hranu (Paff), koji čine stručnjaci zemalja članica nije dao potporu prijedlogu Europske komisije da se dozvola za uporabu glifosata produlji za još 10 godina. Sadašnja dozvola istječe u prosincu.
Komisija je primila na znanje različita stajališta zemalja članica te najavila da će ponovno razmotriti svoj prijedlog i ubrzo predložiti novi sastanak Paffa.
Hrvatska je zajedno s Belgijom, Grčkom, Francuskom, Italijom, Luksemburgom, Maltom, Austrijom, Slovenijom i Švedskom protiv toga da se obnovi dozvola za glifosat, Njemačka i Portugal su suzdržane, a preostalih 16 država članica zasad podržava prijedlog Komisije. Međutim, to nije dovoljno za kvalificiranu većinu.
Glasnogovornica Komisije Anca Paduraru izjavila je na konferenciji za novinare da cilj Komisije ostaje “pronalažennje rješenja koje će imati najširu moguću potporu i koje će osigurati visoku razinu zaštite ljudskog zdravlja i okoliša, u skladu s europskim zakonodavstvom i na temelju dostupnih znanstvenih podataka”.
U ponedjeljak je Komisiji predano više od 1,3 milijuna potpisa prikupljenih u svim državama članicama protiv uporabe glifosata.
Europski parlament je u utorak izglasao neobvezujuću rezoluciju u kojoj je pozvao Komisiju da preispita svoj prijedlog te se zauzeo za postupni prestanak uporabe toga herbicida do kraja 2022. godine.
Oko uporabe glifosata već dugo se vodi bitka u EU-u.
Svjetska zdravstvena organizacija (SZO), odnosno njezina Međunarodna agencija za istraživanja o karcinomu (IARC), objavila je u ožujku 2015 da je herbicid glifosat “vjerojatno kancerogen”.
EU je u lipnju 2016. produljilo dozvolu za glifosat za 18 mjeseci, u očekivanju rezultata nove znanstvene studije. Europska komisija agencija je u ožujku ove godine zaključila da nema dokaza kojim se mogu povezati glifosat i rak kod ljudi, a slično su zaključili i Europska agencija za sigurnost hrane i regulatorna tijela Japana i Kanade.
Glifosat je kemijski spoj kojem su glavne komponente nekoliko herbicida širokog spektra, a u uporabi je više od 40 godina. Predstavnici organizacija koji štite interese europskih poljoprivrednika ističu da je glifosat siguran te da će zbog njegove zabrane izgubiti na konkurentnosti.
U posljednje vrijeme objavljeno je više izvješća u kojima je otkriveno da je tvrtka Monsanto, koja proizvodi taj herbicid, falsificirala istraživanja kako bi osigurala legalizaciju svog proizvoda.
Tekst se nastavlja ispod oglasa