Erjavec smatra da će Slovenija ‘sazrijeti’ za istospolne brakove

Foto: fah

Slovenski ministar vanjskih poslova isključio je u ponedjeljak mogućnost destabilizacije koalicijske vlade premijera Mire Cerara nakon što je na referendumu odbijen zakon o pravima istospolnih zajednica i izrazio uvjerenje da će Slovenija jednom “sazrijeti” kako bi prihvatila istospolne brakove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Referendum ne znači da je ovoj vladi izrečeno nepovjerenje”, kazao je novinarima Erjavec, predsjednik Demokratske stranke umiirovljenika (DESUS) .

Dodao je da će vlada ostati stabilna do kraja svog mandata i da premijer Cerar početkom iduće godine predviđa samo manju rekonstrukciju vlade.

Erjavec smatra da je rezultat referenduma posljedica trenda u europskoj politici, gdje je sve više konzervativizma i radikalizacije koje se treba bojati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Pokazalo se da Slovenija nije tako liberalna kako smo mislli i da zna biti vrlo konzervativna, a referendum je dodatno podijelio našu javnost, što nije dobro”, rekao je.

“Mislim da će sazrijeti vrijeme kad će i slovenska javnost biti spremna prihvatiiti rješenja koja je predviđao zakon koji je na referendumu odbačen”, istaknuo je Erjavec.

Premijer Cerar, čija je Stranka modernog centra (SMC) članica Europskog saveza liberalnih i demokratskih stranaka (ALDE) zasad nije komentirao rezultat referenduma, niti je o toj temi govorio tijekom predreferendumske kampanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odbačeni zakon predložila je stranka ZL (Udružena ljevica), a podržala vladajuća koalicija lijevog centra. Taj bi zakon LGBT parovima dao pravo da usvajaju djecu te formalno i simbolički izjednačio instituciju braka heteroseksualnih i homoseksualnih parova.

Oko 63,4 % glasača glasalo je protiv zakon na referendumu, dok ga je 36,6 % podržalo, pokazali su prijevremeni rezultati Državne izborne komisije nakon što je prebrojeno 99% glasova.

Parlament je ovaj zakon donio u ožujku, dajući istospolnim parovima pravo da sklapaju brak i usvajaju djecu, ali zakonske mjere nisu provedene jer je građanska udruga pod nazivom „Za djecu“ uložila žalbu Ustavnom sudu, tražeći referendum. Ustavni sud Slovenije dozvolio je da se referendum održi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na drugom referendumu o sličnom pitanju 2012., gotovo 55% glasača u Sloveniji suprotstavilo se davanju više prava istospolnim parovima. Od tada je zakon o referendumima učinio odbacivanje zakona putem referenduma težim, dodajući dodatni uvjet da nije dovoljna samo većina, već i 20 % ukupne biračke populacije mora glasati protiv zakona kako bi isti bio odbačen.

Erjavec uvjeren da će Slovenija pobijediti u arbitraži

Slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec izjavio je u ponedjeljak kako je siguran da će Slovenija dobiti izlaz na otvoreno more u arbitraži s Hrvatskom, unatoč tome što je prije toga izgubila dva međunarodna spora s tom zemljom – onaj o staroj štednji štediša Ljubljanske banke, kao i spor za neisporučenu električnu struju iz nuklearke Krško.

“Ako je Slovenija dvaput izgubila spor, ne znači da će i treći, siguran sam da će Slovenija u arbitražnom postupku dobiti slobodan izlaz na otvoreno more”, kazao je Erjavec novinarima, komentirajući prošli tjedan objavljenu presudu Međunarodnog centra za investicijske sporove u Washingtonu, po kojoj Slovenija hrvatskom HEP-u mora platiti više od 40 milijuna eura za struju koja mu unatoč međudržavnom sporazumu nije bila isporučivana 2003. i 2004. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slovenija u graničnom sporu s Hrvatskom traži teritorijalni koridor do otvorenog mora i cijeli Piranski zaljev, na što Hrvatska nije htjela pristati pa je o toj stvari trebao odlučiti arbitražni sud.

“Naš vitalni cilj u arbitraži je izlaz na otvoreno more. Bez toga završavaju naši snovi o Sloveniji kao pomorskoj državi i zbog toga sam uvjeren da ćemo u arbitraži uspjeti dobiti izlaz na otvoreno more”, kazao je novinarima šef slovenske diplomacije.

“Draže mi je da smo dva spora izgubili, ako ćemo dobiti treći”, dodao je u pogledu očekivanja od arbitražnog postupka.

Hrvatska se povukla iz tog postupka nakon što su javno objavljeni dokumenti po kojima se slovenski arbitar u postupku Jernej Sekolec s predstavnicima slovenske vlade dogovarao o nedopuštenom utjecaju na suce i unosio dokumente izvan procedure u sudski spis.

Slovenija je unatoč odlukama hrvatske vlade i Sabora po kojima mora izaći iz nepovratno kompromitiranog postupka, više puta dala do znanja kako arbitraža treba nastaviti svoj rad i donijeti obvezujuću presudu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.