Slovenija je odbacila zakon koji bi istospolnim parovima dao pravo da sklapaju ‘brakove’ i usvajaju djecu u svom drugom glasovanju o pravima homoseksualnih osoba u četiri godine.
Odbačeni zakon predložila je stranka ZL (Udružena ljevica), a podržala vladajuća koalicija lijevog centra. Taj bi zakon LGBT parovima dao pravo da usvajaju djecu te formalno i simbolički izjednačio instituciju braka heteroseksualnih i homoseksualnih parova.
Oko 63,4 % glasača glasalo je protiv zakon na referendumu, dok ga je 36,6 % podržalo, pokazali su prijevremeni rezultati Državne izborne komisije nakon što je prebrojeno 99% glasova.
Parlament je ovaj zakon donio u ožujku, dajući istospolnim parovima pravo da sklapaju brak i usvajaju djecu, ali zakonske mjere nisu provedene jer je građanska udruga pod nazivom „Za djecu“ uložila žalbu Ustavnom sudu, tražeći referendum. Ustavni sud Slovenije dozvolio je da se referendum održi.
Na drugom referendumu o sličnom pitanju 2012., gotovo 55% glasača u Sloveniji suprotstavilo se davanju više prava istospolnim parovima. Od tada je zakon o referendumima učinio odbacivanje zakona putem referenduma težim, dodajući dodatni uvjet da nije dovoljna samo većina, već i 20 % ukupne biračke populacije mora glasati protiv zakona kako bi isti bio odbačen.
„Protivimo se zakonu koji bi djetetu uskratio temeljno pravo da ima majku i oca“, izjavila je nevladina organizacija „Za djecu“ na svojoj web stranici, dodajući kako se nadaju da nitko ovaj rezultat neće smatrati porazom. Iz stranke ZL (Udružena ljevica) dali su izjavu nakon objave rezultata, rekavši kako „ovo nije kraj, ovakav će zakon biti usvojen prije ili kasnije.“
U Sloveniji istospolni parovi mogu formalno registrirati svoje veze već od 2006. te im je također dopušteno usvojiti djecu iz prethodne veze partnera ili partnerice, ali ne i drugu djecu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Photo: sathyatripodi
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.