Ministri vanjskih poslova Europske unije održali su hitni sastanak na kojem su razgovarali o situaciji na granici i u Siriji i potencijalnoj eskalaciji migrantske krize, nakon pritiska turske strane.
Istaknuto je da Turska treba prestati zavaravati migrante kako su vrata Europe otvorena te će tek onda moći započeti dijalog o pomoći Ankari i drugim otvorenim pitanjima. Na izvanrednom sastanku u Zagrebu također su dogovorili da će se nova donatorska konferencija za Siriju održati 29. i 30. lipnja u Bruxellesu.
Europski ministri vanjskih poslova apelirali su na Rusiju i Tursku da poštuju potpisano primirje u Idlibu kako bi se hitno dostavila pomoć izbjeglicama na sjeveru Sirije.
“Turska nosi veliki teret zbrinjavanja izbjeglica, ali u isto vrijeme neprihvatljivo je da migranti budu sredstvo pritiska”, izjavio je visoki povjerenik za zajedničku vanjsku i sigurnosnu politiku Josep Borrell.
Nakon višemjesečnih prijetnji, turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan rekao je da njegova zemlja više neće biti vratar Europe. Turski ministar vanjskih poslova Süleyman Soylu objavio je na Twitteru da je broj migranata u 12.10 po lokalnom vremenu, koji su napustili Tursku kako bi krenuli prema Europskoj uniji, veći od 142 tisuće ljudi.
Sukobi na granici nastavljeni i danas
Grčka policija danas je upotrijebila je suzavac i vodeni top da bi uzvratila migrantima koji su na silu ujutro pokušali prijeći kopnenu granicu iz Turske. Turska policija je uzvratila suzavcima, prenosi newdelhitimes.
Uoči sastanka europski ministri podržali su Grčku da poduzima sve nužne mjere za zaštitu vanjskih granica Unije i pozdravili primirje koje su u četvrtak postigli Rusija i Turska.
Tisuće izbjeglica i drugih migranata pokušalo je ući u Grčku preko istočne kopnene i morske granice zemlje, nakon što je Turska proglasila da su prethodno čuvane granice s Europom otvorene.
Turski ministar unutarnjih poslova izjavio je u četvrtak da vlada planira rasporediti 1.000 policajaca za posebne operacije na svojoj strani granice kako bi spriječila grčke vlasti da vraćaju migrante koji su uspjeli prijeći.
Mnogi migranti kampirali su na turskoj strani usprkos grčkim zahtjevi na tome da se granica zatvori. Erdogan zahtijeva od Europe veći teret brige o migrantima, iako Europska unija inzistira da se pridržava dogovora prema kojem je namijenila milijarde eura pomoći izbjeglicama, zauzvrat da Turska zadrži migrante na svom tlu.
Grčki dužnosnici više su puta naglašavali da oni koji pokušavaju prijeći granicu nisu migranati iz pogođenog Idliba, a uglavnom nisu ni Sirijci.