Europa na mukama: Rusija zatvara jedan od glavnih plinovoda za Europu do daljnjega

Gazprom
epa09988742 The windows of the Gazprom building glow in the shape of the symbol Z in Moscow, Russia, 31 May 2022. On 24 February Russian troops had entered Ukrainian territory in what the Russian president declared a 'special military operation', resulting in fighting, and multiple sanctions against Russia. The letter Z, painted on Russian military vehicles in Ukraine, has quickly become a symbol of support of the Russian army. EPA/YURI KOCHETKOV

Europski kupci plina koji se već bore s rekordno visokim cijenama suočit će se s daljnjim mukama kada se tržišta otvore u ponedjeljak nakon što je Rusija najavila da će jedan od njezinih glavnih opskrbnih plinovoda za Europu ostati zatvoren na neodređeno vrijeme, što je izazvalo strahove oko racionalizacije energije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Energetska premosnica: Ruski plin za Mađarsku prolazit će kroz Srbiju
>EK planira smanjenje potrošnje plina: Hrvatska stoji loše s uskladištenim plinom

Niži protok plina iz Rusije uoči i nakon njezine invazije na Ukrajinu u veljači već je podigao europske cijene za gotovo 400% tijekom prošle godine, što je dovelo do skoka troškova električne energije. Europa je optužila Rusiju za korištenje oružja u opskrbi energijom u onome što je Moskva nazvala “gospodarskim ratom” sa Zapadom zbog posljedica sukoba u Ukrajini, dok Moskva za prekide u opskrbi krivi sankcije Zapada i tehničke smetnje.

Plinovod Sjeverni tok, koji prolazi ispod Baltičkog mora do Njemačke, do sada je isporučivao trećinu plina izvezenog iz Rusije u Europu, ali je radio sa samo 20% kapaciteta prije nego što je prošlog tjedna zaustavljen zbog održavanja.

Nevjerojatno visoki troškovi električne energije povezani sa skokom cijena plina već su natjerali neke industrije, uključujući proizvođače gnojiva i aluminija, da smanje proizvodnju i naveli vlade EU da upumpaju milijarde u programe pomoći kućanstvima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Učinak najnovijeg smanjenja opskrbe ovisit će o sposobnosti Europe da privuče plin iz drugih izvora, rekao je Jacob Mandel, viši suradnik za robu u Aurora Energy Researchu. “Teško je doći do opskrbe i postaje sve teže i teže”, dodao je.

Ruski plin još uvijek teče u Europu kroz plinovode preko Ukrajine, ali sada se povećavaju nagađanja o tome hoće li se i to zaustaviti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.