Europarlamentarci od EU-a traže da čini više za zaštitu novinara i blogera

Foto: fah

EU treba činiti više na zaštiti neovisnih novinara i blogera, te aktivista za zaštitu ljudskih prava, poručili su zastupnici Europskog parlamenta u izvješću o stanju ljudskih prava u svijetu 2015. koje je Odbor EP-a za vanjske poslove usvojio u ponedjeljak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Članovi odbora su istaknuli da su “ljudska prava ozbiljno ugrožena u mnogim dijelovima svijeta” i ocijenili da EU “treba osigurati koherentnost njegovih unutarnjih i vanjskih politika glede poštivanja ljudskih prava”, izvijestio je Europski parlament na svojim internetskim stranicama.

Zastupnici, zabrinuti sve brojnijim pokušajima smanjivanja prostora civilnom društvu i braniteljima ljudskih prava i nametanjem strožih ograničenja slobodi okupljanja i izražavanja, osuđuju zloporabe i kršenja omogućena represivnim zakonima koji se usvajaju u svijetu, posebice u zemljama kao što su Rusija, Turska i Kina, među ostalim i pod izgovorom suzbijanja terorizma.

EU treba štititi novinare i blogere, smanjiti razlike u digitalnom razvoju i olakšavati pristup internetu bez cenzure, zatražili su zastupnici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastupnici su zatražili da povjerenica za vanjsku politiku Unije Federica Mogherini i ministri vanjskih poslova redovito stavljaju u programe EU-ovog Vijeća za vanjske poslove oslobađanje branitelja ljudskih prava, novinara, političkih aktivista i drugih. Zastupnici također traže od EU-a da poveća “koherentnost između njegovih unutarnjih i vanjskih politika glede poštivanja ljudskih prava i demokratskih vrijednosti”.

Izvješće austrijskog zastupnika Josefa Weidenholzera (S&D) bavi se ljudskim pravima žena i djece, migranata, izbjeglica i azilanata, LGBTI i urođeničkih poluacija, te procjenuje kako na njih utječu mjere za borbu protiv terorizma te trgovinske i razvojne politike.

Izvješće je odbor usvojio s 42 glasa za, pet protiv, a suzdržanih je bilo osmero zastupnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obzirom na “rastući broj kršenja ljudskih prava izbjeglica neregularnih migranata i azilanata na njihovom putu prema Europi”, zastupnici traže od članica EU-a koherentnije politike i “cjelovit pristup nalaženju održivih, dugoročnih i koherentnih rješenja temeljnih na ljudskim pravima” i “sveobuhvatan i dobro koordiniran Zajednički europski sustav azila”.

“Odredbe o ljudskim pravima treba sustavno uvoditi u sve međunarodne sporazume”, kažu zastupnici. Zastupnici od Komisije i država članica traže i da “zajamče dosljednost politika poslovanja i ljudskih prava” navodeći da one idu “ruku pod ruku” a poslovna zajednica ima važnu ulogu u promicanju ljudskih prava i demokracije.

O tekst izvješća Odbora glasovat će cijeli parlament na plenarnoj sjednici u prosincu u Strasbourgu gdje će se održati i dodjela nagrade Saharov za slobodu misli Nadiji Murad i Lamiyi Bashar, Jezitkinjama koje su preživjele seksualno ropstvo u Islamskoj državi i postale javne zagovornice žena pogođenih kampanjom spolnog nasilja te terorističke organizacije, navodi Europski parlament.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.