Njemačka lijeva vlada SPD-a, Zelenih i FDP-a planira ukinuti državna davanja Protestantskoj i Katoličkoj crkvi.
Ova vlada se još u koalicijskom ugovoru obvezala na ukidanje godišnje isplate obeštećenja crkvama koje je na snazi još od početka 19. stoljeća, ali su se protivile neke savezne pokrajine. No, njih se sada ništa neće pitati. Kako javlja “Frankfurter Allgemeine Zeitung”, nacrt zakona planiran je za jesen, a isključuje odobrenje Saveznog vijeća, odnosno saveznih pokrajina, prenosi Welt.de.
Glasnogovornik SPD-a za vjerska pitanja Lars Castellucci kazao je da bi zakon trebao biti oblikovan tako da neće biti potrebno zeleno svjetlo Bundesrata, doma saveznih pokrajina.
>Katoličku crkvu u Njemačkoj prošle godine napustilo više od pola milijuna članova, snažna sekularizacija društva
“Radi se o rezanju financijskih veza između države i crkava”, rekao je političar SPD-a. Države bi same trebale izabrati hoće li crkvama plaćati novac ili će im prenijeti zemljište, šume ili vrijednosne papire.
Ugovor iz 19. stoljeća
Godišnja obeštećenja države dvjema najvećim njemačkim crkvama, protestantskoj i katoličkoj, temelje se na ugovoru koji su početkom 19. stoljeća u jeku sekularizacije države i nacionalizacije crkvenih posjeda, njemačke kneževine sklopile s crkvama. Temeljni zakon sadrži mandat preuzet iz Weimarskog ustava za zamjenu ovih naknada. To bi bilo moguće jednokratnim ili obročnim plaćanjem. “Semafor koalicija”, kako nazivaju vladajuću koaliciju, dogovorila je koalicijskim sporazumom 2021. predstaviti temeljni zakon.
>Njemački kršćanski demokrati ponovno otkrivaju kršćanstvo dok im alternativa puše za vratom
Međutim, zemlje iz čijih proračuna teku plaćanja zapravo moraju pregovarati o modalitetima. Njemačke savezne pokrajine godišnje u ime ovih obeštećenja crkvama isplaćuju oko 600 milijuna eura. Iznos se jako razlikuje ovisno o saveznoj državi.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.