Katoličku crkvu u Njemačkoj prošle godine napustilo više od pola milijuna članova, snažna sekularizacija društva

Crkva
Foto: Ilustracija Narod.hr / Ika / Snimka zaslona

Katoličku crkvu u Njemačkoj u 2022. godini napustilo je više od pola milijuna članova, što je rekordna brojka u valu izlazaka iz Crkve koji traje već više godina kao rezultat radikalne sekularizacije društva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema statističkim podatcima koje je u srijedu objavila Njemačka biskupska konferencija, Crkvu je u Njemačkoj prošle godine napustila 522,821 osoba. Trend izlazaka iz Crkve nije se samo nastavio, nego se čak snažno ubrzao, budući je broj izlazaka iz Crkve u 2021. iznosio 359,338, što znači da se povećao za više od 150 tisuća.

Mnogi napuštaju Crkvu ne zbog skandala, nego zbog poreza

Skandal sa seksualnim zlostavljanjima u Crkvi, koji se često navodi kao glavni razlog napuštanja Crkve, za mnoge je samo izlika u njemačkom društvu koje se ubrzano sekularizira. Seksualno zlostavljanje naglašeno se tematizira u javnosti, premda je ono nazočno i u Evangeličkoj crkvi kao i u drugim društvenim institucijama, a Katolička crkva već se godinama dosljedno suočava s tim problemom i poduzima mjere kako bi se ono iskorijenilo a žrtve dobile dostojnu zadovoljštinu.

>Umirovljeni mađarski nadbiskup: Njemačka katolička crkva sudionik je u zavjeri da se kršćanstvo ukloni iz Europe

Jedan od motiva formalnog napuštanja Crkve je crkveni porez. Pripadnik svake vjerske zajednice u Njemačkoj dužan je plaćati određeni iznos poreza koji država zatim proslijeđuje odgovarajućoj vjerskoj zajednici. Broj praktičnih vjernika daleko je ispod broja onih koji su službeno pripadnici vjerskih zajednica, pa se stoga nameće zaključak da mnogi formalno pripadaju Crkvi iz tradicionalnih ili praktičnih motiva, primjerice kako bi nastavili obiteljsku tradiciju ili mogli primati sakramente poput krštenja djece ili crkvenog sprovoda, ali se ni na koji drugi način ne očituju kao vjernici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Crkve zjape prazne, mnogi su samo formalno vjernici 

Njemačke crkve već godinama zjape prazne, ukidaju se i nedjeljne mise, mnoge župe pripadaju se drugima, a crkve se ruše ili prenamjenjuju u druge svrhe.
Sama Katolička crkva u Njemačkoj očito nije u stanju izići na kraj s tim društvenim trendovima i umjesto da ustraje na svome tradicionalnom nauku, ona se sve više nastoji prilagoditi društvu pri čemu se postupno udaljuje od Vatikana i opće Crkve.

>Više od 70 biskupa potpisalo ‘bratsko pismo zabrinutosti’ zbog Sinodalnog puta u Njemačkoj

Rezultat toga je i Sinodski hod, pokret koji je nastao prije nekoliko godina i u okviru kojega biskupi prepuštaju dio svojih nadležnosti laicima i autoritet crkvene hijerarhije podvrgavaju demokratskom odlučivanju, što redovito izaziva oštre reakcije i upozorenja Vatikana. Istodobno, dijelovi crkvene strukture vjerni Svetoj Stolici sustavno se marginalziraju u cijelom društvu. Mnogi vjernici stoga se više ne mogu identificirati sa službenom Crkvom.

U Njemačkoj raste samo broj muslimana

Ako se onima koji su formalno napustili Crkvu pribroje i umrli i osobe koje su napustile Njemačku, Katolička crkva u Njemačkoj prošle je godine izgubila više od 700.000 članova. U 2022. u Njemačkoj je bilo 20.973.590 katolika, što je 24,8 ukupnog pučanstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Evangelička crkva u Njemačkoj broji 19,15 milijuna članova. Ona je pogođena napuštanjem članova kao i Katolička, prošle ju je godine napustilo 380.000 osoba. Istodobno se povećava broj muslimana, u 2022. u Njemačkoj ih je bilo 5,5 milijuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.