Europska desnica uz Izrael protiv islamizma

Izrael
Foto: Montaža Narod.hr / FaH

Napad Hamasa na Izrael u Europi je skrenuo pozornost na opasnost od islamizma i bojazni od novih migracijskih valova, na što posebice upozoravaju desne, suverenističke stranke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Općoj osudi Hamasova napada u zapadnom svijetu ističu se vodeće desničarske snage poput njemačkog AfD-a, francuske Marine Le Pen ili predsjednice talijanske vlade Giorgie Meloni.

Poput drugih stranaka, žestoko su osudili napad Hamasa i stali na stranu Izraela, ističući njegovo pravo na postojanje i na samoobranu. Istodobno, upozoravaju na opasnost islamizma i Hamasa kao jednog od njegovih nositelja.

AfD ‘zapanjen’ napadom an Izrael

“Zapanjeni promatramo teške napade iz palestinskog Pojasa Gaze na Izrael. Islamistički Hhamas napao je u subotu ujutro Izrael iz Pojasa Gaze snažno iz zraka, po tli i s mora i očito je Izraelu objavio rat”, izjavio je neposredno nakon napada predstavnik za vanjsku politiku kluba zastupnika AfD-a u Bundestagu Petr Bystron.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Dr. sc. Mađarević: Migranti su namjerno usmjeravani prema Europi s ciljem da se geopolitički, društveno i ekonomski oslabi

“Najoštrije osuđujemo terorističke napade. Izrael i židovski narod imaju našu punu solidarnost. To vrijedi i za sve mjere koje će pomoći da se napad brzo okonča i napadači pozovu na odgovornost. Hamas je teroristička organizacija. Krajnje je vrijeme okončati otvoreno i skriveno financiranje te organizacije, uključujući i iz smjera UN-a, EU-a i njemačke strane. Naše su misli sa žrtvama i njihovim obiteljima”, poručio je predstavnik AfD-a.


AfD se nakon toga nije isticao u javnosti izjavama o sukobu Hamasa i Izraela, osim što pozivaju na diplomatsko rješenje sukoba.

No gotovo svakodnevno upozorava na posljedice useljavanja u Njemačku, posebice na islamizam povezujući ga s Hamasom.

Traže mjere suzbijanja islamizma

Stranka uporno traži snažnije mjere u suzbijanju islamizma, upozorava na njegove posljedice po njemačko društvo i smatra da su njemačke vlasti izravno krive za sadašnje stanje s migrantima u Njemačkoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Merkel opet branila sporazum s Iranom, šefica AfD kazala kako imigranti ugrožavaju blagostanje

Supredsjednica stranke i zastupnica u Bundestagu Alice Weidel poručila je primjerice kako je odgovor Izraela na napad bio opravdan, a “njemački doprinos mora se sastojati u tome da se radikalne islamističke mreže razbiju, umjesto da ih se podupire”.


AfD se inače u prošlosti nije izdvajala posebnom bliskošću s Izraelom, štoviše, predstavnici Države Izrael, za razliku od odnosa prema drugim njemačkim strankama, dosljedno pokazuju naglašenu suzdržanost prema AfD-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na sličan način kao i AfD na izbijanje sukoba između Izraela i Hamasa reagirala je i zastupnica francuskog Nacionalnog skupa u Nacionalnoj skupštini Marine Le Pen.

Le Pen: Nema pregovora o sigurnosti izraelskog naroda

“Terorizam se ne smije tolerirati i nema pregovora o sigurnosti izraelskog naroda. Napadi terorističke skupine Hamas na izraelsko područje predstavljaju neprihvatljivi ratni čin koji svakim danom čini udaljenijom svaku nadu u mir. U ovim teškim vremenima, stojimo više nego ikada uz izraelsku demokraciju”, poručila je Le Pen 7. listopada.


U kasnijim istupima, Le Pen žestoko kritizira francusku useljeničku politiku i traži oštre mjese protiv islamizma. Ujedno zahtijeva i snažniji francuski angažman na Bliskom istoku.

>Francuska na meti islamista: Teror nad građanima i udar na diplomatske prostore u nizu zemalja

“Naša zemlja mora opet zauzeti posebno mjesto u zajednici država, mjesto za koje vjerujem da ga ponovno očekuju mnoge zemlje na Bliskom istoku”, rekla je u ponedjeljak u govoru u Nacionalnoj skupštini.

Meloni nizom susreta i izjava reagirala na bliskoistočnu krizu

Predsjednica talijanske vlade Giorgia Meloni bila je proteklih tjedana sudionica žive diplomatske aktivnosti, razgovarala je s brojnim državnicima na temu Bliskog istoka.


Osudila je napad Hamasa na Izrael i više puta naglasila potrebu diplomatskog rješenja sukoba. Nakon bombardiranja bolnice u Gazi, također je izrazila duboku sućut žrtvama i njihovim obiteljima.

“U očekivanju konačne potvrde slijeda događaja ponavljamo naše zauzimanje za zaštitu civilnog pučanstva, rješavanje najnužnijih humanitarnih problema i jamstvo brzog rješenja ove krize”, izjavila je Meloni.

Europa suočena s dvostrukim izazovom

Europa je nakon izbijanja najnovijeg izraelsko-palestinskog sukoba suočena s dvostrukim izazovom. Na jednoj strani brojni europljani strahuju od novog izbjegličkog vala i s njim povezanog produbljavanja unutarnjih problema, a na drugoj nastoje dati svoj doprinos potrazi za mirom na Bliskom istoku.

>Nakon Slovenije i Italija suspendira Schengen i uvodi provjere na granicu

Europska desnica većim je dijelom tradicionalno naklonjenija Izraelu, dok su mnoge lijeve stranke još uvijek pod teretom vlastite prošlosti i suradnje s arapskim skupinama, uključujući posebice dugogodišnje palestinsko vodstvo utjelovljeno u PLO-u.

Danas Europu najviše tišti problem migracija, u posljednjih nekoliko mjeseci Europska je unija bezuspješno pokušavala ostvariti korake u cilju obuzdavanja nekontroliranog useljavanja, a sve veći broj članica otvoreno govori o useljenicima kao unutarnjem problemu.

>Europa strahuje? Macron upozorio na ‘oživljeni islamistički terorizam’

Reakcije triju spomenutih snaga dio su političkog izričaja u Europi u kontekstu bliskoistočnog sukoba i znak opće zabrinutosti za budućnost svojih zemalja i općenito Europe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.