Europska komisija odugovlači s odlukom o pomoći Mađarskoj u opskrbi naftom preko Ukrajine

europska
Foto: Montaža Narod.hr / FaH / iStock

Europska komisija poručila je da joj treba više vremena za preispitivanje stanja u Ukrajini nakon što je Kijev spriječio transport ruske nafte preko svog teritorija u Europsku uniju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mađarska i Slovačka zatražile su od Europske komisije da riješi spor i, ako u tome ne uspije, pokrene arbitražni postupak protiv Ukrajine nakon što je Kijev zatvorio slavinu plinovoda Družba.

No, potpredsjednik Europske komisije Valdis Dombrovskis izjavio je za Financial Times da će komisiji trebati više vremena da istraži slučaj i procijeni je li bilo kakva akcija opravdana, navodi hvg.hu a prenosi Remix.

Mađarska i Slovačka nasuprot 11 članica Unije

Jedanaest zemalja glasno je podržalo stajalište komisije da se zasad ne bi trebalo poduzimati nikakve mjere. Nijedna država članica nije podržala Mađarsku i Slovačku, gdje se nalazi jedna od rafinerija koje primaju naftu iz Lukoila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Europska komisija degradirala Mađarsku, Budimpešta ju optužuje za politički pritisak

Odugovlačenje nije iznenađenje, jer Bruxelles nije raspoložen udovoljiti Mađarskoj s obzirom na njezino odbijanje slanja oružja Ukrajini i blokiranje sankcija Rusiji. Nedavna mirovna misija predsjednika mađarske vlade Viktora Orbána u Kijevu, Moskvi i Pekingu samo je posljednji trn u oku Bruxellesu.

Prije nego što je ukrajinski dekret stupio na snagu, Lukoil je činio polovicu mađarskog uvoza ruske nafte i trećinu ukupnog naftnog uvoza. Međutim, drugi ruski izvoznici uskočili su kako bi popunili prazninu, pri čemu zabrana Lukoilu ima dugoročni utjecaj. Ruska nafta normalno teče u rafinerije mađarske MOL grupe u Százhalombatti u Mađarskoj i Bratislavi u Slovačkoj. Ili barem tako tvrdi Kijev.

Mađarska tvrdi da sporazum Ukrajine i EU zabranjuje Kijevu blokiranje energetske opskrbe

Mađarska je izjavila da bi se mogla suočiti s problemom do rujna. Ta su postrojenja trenutno ovisna o nafti iz Rusije zbog dostupnih ruta opskrbe i infrastrukture potrebne za rafiniranje nafte iz drugih izvora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, izostanak Lukoila sigurno će biti problem na dulji rok, a Kijev bi također mogao nametnuti slične sankcije drugim ruskim naftnim tvrtkama.

>Nakon Moskve Orban nastavio ‘mirovnu misiju’ u Kini

Mađarski ministar vanjskih poslova Péter Szijjártó izjavio je da sporazum o pridruživanju između EU-a i Ukrajine zabranjuje Ukrajini blokiranje energetskog tranzita. Međutim, drugi izvori tvrde da u sporazumu postoji klauzula koja bi to mogla omogućiti. Ukrajina tvrdi da tranzit nije blokiran jer ruske tvrtke osim Lukoila mogu koristiti mrežu cjevovoda.

Orbán se ne uklapa u europska strateška mjerila

Mađarska je tek nedavno započela svoje predsjedanje EU-om, a prvi sastanak Vijeća ministara završio je uglavnom dovođenjem u pitanje Orbánovog nedavnog putovanja u cilju okončanja rata u Ukrajini. Njegov posjet Putinu izazvao je probleme, jer je službeno stajalište EU da je ruski predsjednik ratni zločinac koji mora biti izoliran i da se o prekidu vatre ne može razgovarati bez sudjelovanja Ukrajine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mađarski ministar vanjskih poslova Péter Szijjártó o sastanku je govorio da je morao slušati 3-3,5 sata “histerije” i “kukanja”.

Szijjártó je također najavio blokiranje isplate 6,5 milijardi eura naknade za oružje iz Europskog instrumenta mirovne pomoći. Problem je u tome što ta isplata nije za Ukrajinu, već za druge države članice kako bi im nadoknadile oružje koje su već poslale u ratom razorenu zemlju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.