Europska komisija postavila posebnog izaslanika za vjerske slobode, zbog sve većeg progona vjernika

Predsjednik Europske komisije donio je u petak odluku o uspostavi posebnog izaslanika za vjerske slobode. Ovaj novi položaj uspostavljen je kako bi se učinkovito rješavao problem ugrožavanja vjerskih sloboda diljem svijeta. Bivši povjerenik EU-a i slovački političar, Jan Figel, bit će prvi izaslanik čija će zadaća biti promocija vjerskih sloboda izvan EU-a, objavio je danas Vatikan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Različiti zakon diljem svijeta uzrokuju socijalnu isključenost, pa čak i progon, pripadnika različitih vjeroispovijesti, te sve više ljudi ne može slobodno živjeti u skladu sa svojom vjerom i savjesti. S obzirom na rastući broj progona vjerskih manjina, EU je shvatio da mora djelovati na višoj razini, a ne samo putem političkih rezolucija i službenih izjava.

“Vjerske slobode su princip koji se nalazi u temeljima osnivanja Europske unije”, izjavio je predsjednik Europske komisije, Jean-Cleaude Juncker, tijekom proglašavanja posebnog izaslanika, te je dodao: “Zbog stalnih progona vjerskih i etničkih manjina, još je nužnije da promoviramo ove slobode unutar i izvan Europske unije”.

Ovakav događaj je od posebne važnosti u trenutku kad se diljem svijeta odvijaju progoni kršćana, i to više nego ikad prije. Svakog mjeseca ubijeno je 322 kršćana zbog svoje vjere, 214 crkvi i crkvenih imovina je uništeno, te se počini 772 različitih oblika nasilja nad kršćanima, poput batinanja, otmica, silovanja, privođenja i prisilnih brakova. Stanje je pak posebno kritično na Bliskom istoku i u Africi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.