Europski parlament izglasovao ulazak Hrvatske u Schengen: 534 za, 53 protiv, 25 suzdržano

europski parlament schengen
Foto: Snimka zaslona, MUP; Fotomontaža: Narod.hr

Zastupnici u Europskom parlamentu današnjim su glasovanjem podržali ulazak Hrvatske u Schengen, što znači da ostaje još samo potvrda Vijeća Europske unije, tj. pristanak svih država članica EU-a koje su u tom zajedničkom prostoru. To se, pak, očekuje početkom prosinca. Naša zemlja tako bi prvog siječnja ušla u zajednički prostor kojim se slobodno kreće više od 400 milijuna ljudi, navodi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Gradonačelnik Buzeta Kajin: Zabrinuti smo, svakodnevno prolazi i do 300 migranata upitnog legaliteta
> Iz BiH se ne može unijeti ni sendvič sa salamom i sirom, što će tek biti kad se uspostavi Schengen?
> Slovenija oprezna oko ulaska Hrvatske u Schengen: Dužni smo štititi nacionalne interese

Za je glasovalo 534 zastupnika, protiv 53, a 25 ih je bilo suzdržano.

Foto: MUP

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Čestitam Hrvatskoj, ovo je povijesni trenutak, rekla je predsjednica EP-a Roberta Metsola.

– Hrvatska je dosad prošla najopsežniju evaluaciju članstva u Schengenu u usporedbi s bilo kojom državom članicom EU-a. Ispunila je 281 preporuku iz osam područja schengenskog zakonodavstva. Komisija i Vijeće potvrdili su spremnost Hrvatske da u potpunosti primjenjuje schengenska pravila. Europski parlament u potpunosti se slaže sa sljedećim: ukidanje kontrola na unutarnjim granicama mora se provesti do kraja ove godine, rekao je nakon glasovanja izvjestitelj Paulo Rangel (EPP, Portugal), priopćeno je iz EP-a.

> Broj ilegalnih migranata na ‘Balkanskoj ruti’ u 9 mjeseci porastao za 170 posto, najviše od 2016.
> Glasnović: ‘Po središtu Zagreba nam šeću migranti, a mi nemamo mjesta za Hrvate iz Venezuele’
> Ilegalni migranti plaćaju i do 10.000 eura za vožnju jet-skijem od Maroka do Španjolske

Schengensko područje trenutačno obuhvaća većinu zemalja članica EU-a, osim Hrvatske, Bugarske, Cipra, Irske i Rumunjske. Međutim, osim Hrvatske, i Bugarska i Rumunjska trenutačno su u procesu pridruženja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U schengenskom području su i Island, Norveška, Švicarska i Lihtenštajn, koje nisu članice  EU-a.

 

Foto: Europski parlament

Koji su uvjeti za ulazak u schengenski prostor?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

* Članice moraju preuzeti odgovornost za kontrolu vanjskih granica EU-a
* Moraju primjenjivati zajednička pravila, poput kontrole kopnenih, morskih i zračnih granica, te izdavati schengenske vize
* Surađivati s agencijama za provođenje zakona u drugim schengenskim zemljama, kako bi osigurali visoku razinu sigurnosti
* Moraju se povezati sa schengenskim informacijskim sustavom (SIS)

Privremene granične kontrole

Unutar schengenskog područja se na godišnjoj razini bilježi više od 1,25 milijardi putovanja. Iako su ukinuti kontrole unutarnjih granica, države su zadržale pravo na uspostavljanje privremenih kontrola u slučaju ozbiljnih prijetnji javnom poretku i unutarnjoj sigurnosti.

Niz članica Schengena je ponovno uveo kontrole unutarnjih granica od 2015., zbog migracijske krize i porasta broja prekograničnih terorističkih prijetnji. Takve kontrole su produžene u nekoliko navrata, a u nekim zemljama se još uvijek primjenjuju. Pandemija koronavirusa je također potaknula članice EU-a na uvođenje graničnih kontrola, kao pokušaj suzbijanja zaraze virusom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europska komisija je u prosincu 2021. predložila nova pravila za schengensko područje. Ona bi trebala osigurati da uvođenje kontrola na unutarnjim granicama bude krajnja mjera, i da se umjesto toga koriste alternativne mjere, poput ciljanih policijskih provjera te pojačane policijske suradnje.

Europski parlament radi na novom prijedlogu. Zastupnici su u više navrata izrazili protivljenje ponovnom uvođenju kontrola, koje ometaju slobodno kretanje ljudi diljem EU-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.