Broj migranata koji su ilegalno ušli u zemlje Europske unije takozvanom balkanskom rutom od siječnja do rujna porastao je za 170 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, objavila je u četvrtak granična agencija EU Frontex.
> EU pokazala slabost: Migranti prolaze granice kao da ih nema, a Bruxelles ne želi riješiti problem
To je najveći porast među glavnim migracijskim rutama prema EU za spomenuto razdoblje. U prvih devet mjeseci ove godine 228.000 migranata zadržano je na vanjskoj granici EU-a bez dozvole, najviše od 2016.
Broj migranata koji su ilegalno ušli u EU od siječnja do kraja rujna porastao je za 70 posto na godišnjoj razini. Balkanska ruta bilježi najveći porast, a slijede zemlje istočnog Sredozemlja gdje je broj porastao za 118 posto, prenosi Tiscali.cz.
Ruta preko Zapadnog Balkana također je postala najprometnija sa 106.000 migranata uhićenih u prva tri kvartala; slijedi središnja mediteranska ruta sa 65.600 zatočenih migranata, što je povećanje od 42 posto u odnosu na prethodnu godinu. U slučaju balkanske rute, međutim, visoke brojke mogu se objasniti i opetovanim pokušajima prelaska granice, piše Frontex u izvješću.
“Zapadnobalkanska ruta i dalje je najaktivnija migracijska ruta u EU s 19.160 detekcija u rujnu, dvostruko više nego prije godinu dana”, rekao je Frontex. Ukupno je u rujnu na vanjskoj granici EU-a zadržano oko 33 400 migranata bez odgovarajućih dozvola.
Situacija na balkanskoj migracijskoj ruti zabrinjava zemlje srednje Europe. O ilegalnim migracijama početkom mjeseca razgovarali su austrijski kancelar Karl Nehammer, mađarski premijer Viktor Orbán i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić. Srbija je, gdje mnogi migranti pokušavaju prijeći granicu u EU, obećala pooštriti svoju viznu politiku.
Češko-slovačke nesuglasice
Zbog sve većeg broja zadržanih migranata, Češka je krajem rujna obnovila kontrole na granici sa Slovačkom. Iz istog razloga u Njemačkoj se poziva na ponovno uspostavljanje kontrola na granici s Češkom. Prema riječima češkog ministra unutarnjih poslova Víta Rakušana, potrebno je razgovarati i o situaciji s Turskom, koja na svom teritoriju ima mnogo izbjeglica iz Sirije i drugih zemalja koje žele stići u EU.
Ministri unutarnjih poslova Češke i Slovačke Vít Rakušan i Roman Mikulec razgovarali su u srijedu o tome pridržava li se Češka uvjeta sporazuma o readmisiji pri prebacivanju izbjeglica u Slovačku.
Bratislavi se ne sviđa što Češka samo obavještava Slovačku da vraća migrante, koje potom ostavlja na granici ne čekajući odgovor slovačkih vlasti. Mikulec je poslao službeni dopis u Prag u kojem je upozorio na poštivanje uvjeta iz sporazuma, uključujući i zahtjev za točno dogovorenim mjestima i terminima primopredaje.
“Nažalost, češka strana se toga ne pridržava. Ispunjavamo svoje obveze, ali imamo ograničene kapacitete”, rekao je Mikulec. Prema njegovim riječima, skupine migranata kreću se preko granice uz Češku jer slovačke vlasti nemaju dovoljno vremena da ih preuzmu.
Prema njegovoj izjavi, Rakušan razumije da je ponovno uvođenje kontrola na slovačko-češkoj granici mjera koja je neugodna i teška za sve strane. “Nažalost, u trenutnoj situaciji to je neophodno i građanima Češke Republike donosi sigurnost. Od početka smo bili spremni pregovarati sa slovačkom stranom. Poštivanje važećeg sporazuma o readmisiji uvijek je bio naš zahtjev i želja”, rekao je.
“Stoga smo, naravno, sada također spremni razjasniti sva pitanja sadržana u ovom ugovoru. No, inzistiramo na dosljednoj proceduri kod podnošenja zahtjeva za readmisiju”, dodao je Rakušan.
Tekst se nastavlja ispod oglasa