“Filantrop” Soros primio nagradu za promicanje znanosti u Beču

Olaf Kosinsky/Skillshare.eu / wikimedia commons
Foto: Olaf Kosinsky/Skillshare.eu / wikimedia commons

Američki milijarder George Soros primio je nagradu Schumpeter u Beču za “predanost slobodi i promociji znanosti”. Soros, mađarski Židov koji je tijekom holokausta preživio tako što je obitelj promijenila ime i predstavljala se kao katolici, i koji je sam u jednoj TV emisiji (60 minuta) priznao određenu razinu suradnje s nacistima, kasnije je emigrirao u SAD gdje se obogatio. Osnivač je Srednjoeuropskog sveučilišta (CEU) koje je nedavno moralo premjestiti neke programe iz Budimpešte u Beč jer je Viktor Orban smatrao da je nepošteno da sveučilište izdaje “američke” diplome koje se automatski priznaju u SAD za razliku od svih ostalih mađarskih sveučilišta, pa se nagrada može smarati i “kritikom” Orbana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svojom humanitarnom zakladom Soros podržava mnogobrojne NGO-e koji aktivno promoviraju masovnu imigraciju i pomažu financijski i na druge načine tzv. “tražiteljima azila” da se domognu Europe. U Izraelu ga smatraju nepoželjnom osobom, kao i organizacije koje on financira, i neprijateljem židovske države i židovstva zbog otvorenog zalaganja za palestinsku državu.

“Vjerujem da će CEU naći poticajno okružje i pružati znatan doprinos”, rekao je Soros u govoru prilikom dodjele. Nagrada Schumpeter dodjeljuje se od 1991. za inovativna postignuća na području gospodarstva, politike i znanosti.

Bivši dobitnici uključuju njemačkog kancelara Helmuta Kohla 1993., Ferdinanda Piecha, bivšeg šefa korporacije VW optuženog da je suodgovoran za skandal “Dieselgate”,  2000.,i Maria Draghija, predsjednika  Europske središnje banke 2014., kojeg Trump optužuje za manipulacije valutom, odnosno za rušenje vrijednosti eura kako bi naškodio američkom izvozu u EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nagrada Schumpeter ime je dobila do harvardskom ekonomistu podrijetlom iz Austrije Josephu Aloisu Schumpeteru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.