La Croix: 62% muslimana glasalo za ekstremno lijevu i propalestinsku stranku Nepokorena Francuska

Nepokorena
Foto: fah, iStock by Getty Images, Montaža: Narod.hr

Na nedavno održanim izborima za Europski parlament zanimljiv podatak dolazi nam iz Francuske. Dnevne katoličke novine „La Croix“ prenijele su podatak francuske tvrtke za istraživanje javnog mnijenja IFOP prema kojem je visokih 62% muslimana glasalo za ekstremno lijevu stranku Nepokorena Francuska (La France Insoumise).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Preslagivanje u Europi, desnica u usponu: Ovo je novi omjer snaga

Nepokorena Francuska osnovana je na Trgu bitke za Staljingrad

Ekstremno lijeva stranka Nepokorena Francuska osnovana je 2016. po uzoru na španjolski Podemos (hrv. Možemo). Inspiraciju za osnivanje stranke tadašnji zastupnik u Europskom parlamentu Jean-Luc Mélenchon pronašao je i u kandidatu za američkog predsjednika Bernieu Sandersu. Mélenchon je prije osnivanja Nepokorene Francuske bio zamjenik lijeve stranke naziva Lijeva Partija. Najbolji izborni uspjeh ostvario je na predsjedničkim izborima kada je završio na trećem mjestu, iza Marine Le Pen. Osvojio je 7,7 milijuna glasova. Stranka je osnovana na Trgu bitke za Staljingrad u Parizu gdje se prema podatcima organizatora okupilo oko 10 000 ljudi. Stranka se zalaže za „demokratski i eko socijalizam“. Vrlo je slična stranci Možemo u Hrvatskoj.

> Rezultati EU izbora u Zagrebu: Možemo osvojio tek treće mjesto

Pitanje Palestine privuklo je većinu muslimanskih glasača stranci Nepokorena Francuska

Nakon što su Španjolska, Norveška, Irska i Slovenija priznale postojanje države Palestine prema granicama iz 1967., ljevica diljem Europe to je pitanje postavila pred svoje političke opcije. Nepokorena Francuska nametnula se u svojoj državi kao političko okupljalište zagovornika palestinske samostalnosti. Inače, pitanje Palestine spojilo je na prvi pogled dvije nespojive skupine: ekstremnu ljevicu i muslimane. Za razliku od drugih lijevih stranaka, Nepokorena Francuska nikada nije javno osudila Hamas. Glavna zvijezda stranke Rima Hassan, odvjetnica palestinskih korijena, ušla je u Europski parlament upravo zbog svog propalestinskog aktivizma.

> Španjolska, Irska i Norveška objavile priznanje Palestine

Golemoj većini muslimana Palestina je bila ključno pitanje na izborima

Potrebno je napomenuti kako 59% posto francuskih birača islamske vjeroispovijesti nije glasalo na izborima za Europski parlament. Gotovo dvije trećine onih koji jesu izabrali su „Nepokorenu Francusku“. Na predsjedničkim izborima 2022. predsjednik stranke Jean-Luc Mélenchon dobio je potporu 69% muslimanskih birača. S obzirom na to da se radi o visokom postotku, razlika od 7% nije značajna. Prema anketi IFOP-a ključno pitanje muslimanskih birača na ovim izborima bio je palestinsko-izraelski sukob. Čak 83% ispitanih izjavilo je kako im je Palestina bila jedno od ključnih pitanja. Samo 25% ukupnog broja glasača Palestinu je navelo kao jedno od važnijih pitanja. Također, 78% muslimana istaknulo je rasizam i diskriminaciju kao važan faktor, u usporedbi s 41% opće glasačke populacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Žustra rasprava u Otvorenom oko priznanja Palestine; Havel: To bi bio velikustupak džihadizmu, terorizmu

Na prijevremenim izborima stranke ljevice idu zajedno protiv Macrona i Le Pen

Suočen s izrazito lošim rezultatom na izborima za Europski parlament, predsjednik Republike Emmanuel Macron raspustio je parlament i sazvao izvanredne izbore. Marine Le Pen osvojila je najviše mandata. Njezina stranka Nacionalno okupljanje osvojila je 31 mjesto, Macronova Renesansa 14, a Socijalisti 13. Vjeruje se kako će glavni protukandidat Macronu biti predsjednik Nacionalnog okupljanja 28-godišnji Jordan Bardella. Stranke ljevice najavile su zajednički izlazak na izbore. Nepokorena Francuska, socijalisti i zeleni pozvali su birače na borbu „protiv rasističkog projekta krajnje desnice“.

> Havel za Narod.hr: Između ekstremne ljevice i džihadizma postoji političko i svjetonazorsko savezništvo

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.