Gambija odbija natrag primiti svoje građane koji su ilegalno u Europi – jer bi se teško integrirali u društvo

Gambia
Foto: Chrisroberts-192 / wikimedia commons

Afrička država Gambija, na čelu s predsjednikom Adamom Barrowom, odbija primiti natrag tisuće svojih državljana koji trenutno žive u Njemačkoj i drugdje u Europskoj uniji, a kojima su izdane naredbe za deportaciju, blokirajući njihovu repatrijaciju natrag u zapadnu Afriku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao rezultat odbijanja Barrowa za izdavanje dozvole za slijetanje pilotima za deportaciju iz zemalja Europske unije od 2019., vlasti EU su i dalje nemoćne deportirati 6.000 od 16.000 Gambijaca koji trenutno borave u Njemačkoj, a kojima je naređeno da napuste zemlju, prenosi Die Welt.

Gambija, gdje 95 posto stanovništva čine muslimani, tvrdi da ne može primiti natrag svoje građane koji ilegalno borave u Europi jer se „ne mogu ponovno integrirati u društvo“ te bi ako budu vraćeni donijeli socijalne nemire u zemlju. Stoga vlada odbija poštivati ​​međunarodno pravo, koje obvezuje zemlju da primi natrag svoje deportirane državljane.

>Ugledni francuski novinar i filozof: ‘Masovna migracija predstavlja zločin protiv europskih naroda i završit će krvoprolićem’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Društveni nemiri” se mogu očekivati ​​kada se tisuće Gambijca vrati, tvrdi glasnogovornik gambijske vlade. “Pokušavamo konsolidirati mir, stabilnost i demokraciju u našoj zemlji.”

Slično su već napravile vlade Gvineje, Eritreje i Sijera Leonea

Nekoliko je razloga zašto predsjednik Barrow, koji je pred reizborom idućeg prosinca, ne želi da se gambijski deportirani koji žive diljem Europe vrate u domovinu. Jedan od glavnih razloga koje je Barrow više puta naveo je taj što većina stanovništva zemlje – nešto više od 2 milijuna ljudi – vjeruje da je odlazak ovih mladića koji sada žive diljem Europe pomogao eliminirati kriminal i nasilje u Gambiji. Kad bi se ti mladići vratili, vjeruju da bi se i zločin i nasilje neizbježno vratili.

Nadalje, s obzirom na ovisnost Gambije o doznakama iz Njemačke i Europske unije, koje čine više od petine — točno 21 posto — njenog ukupnog bruto domaćeg proizvoda (BDP), gospodarstvo zemlje vjerojatno bi doživjelo oštar pad ako bi mnogi njezini građani bili repatrirani. Kao rezultat toga, bilo bi loše s ekonomskog stajališta da Barrow dopusti deportacijske letove iz Europe tijekom predizborne kampanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svjetlu vanjskopolitičkog ponašanja Gambije, vlasti u Njemačkoj i Austriji postale su zabrinute da bi zabrane iskrcavanja poput one koju je donio predsjednik Barrow mogle postati uobičajene u cijeloj Africi. Prema riječima stručnjaka za međunarodno pravo Gawaye Tegullea, europske vlade imaju pravo biti nervozne budući da odluka Gambije nije izolirana, napominjući da su se slični incidenti koji uključuju vlade Gvineje, Eritreje i Sijera Leonea već dogodili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.