Generalni konzul RH u Njemačkoj reagirao na blaćenje Stepinca na stranici Katolisch.de

Foto: unicath.hr, snimka zaslona; fotomontaža: narod.hr

Generalni konzul Republike Hrvatske u Njemačkoj, dr. sc. Ivan Bulić uputio je dopis urednicima Katolisch Nachrichten Agentur te portala Katolisch.de, kao i gospođi Marie-Janine Calic glede njezinog intervjua koji je objavljen na stranici Katolisch.de 8. prosinca, a koji donosi netočne podatke o kardinalu Alojziju Stepincu, o čemu je Narod.hr već izvještavao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> HAZUDD pisao njemačkim biskupima zbog blaćenja bl. Stepinca

Doc. dr. sc. Ivan Bulić, inače po struci povjesničar, upozorava da je u navedenom intervjuu gospođa Calic iznijela je cijeli niz neutemeljenih ocjena o blaženiku Katoličke crkve zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu i Katoličkoj crkvi u Republici Hrvatskoj, zajedno s neutemeljenim refleksijama na aktualni hrvatski društveno- politički kontekst.

Ovim odgovorom gospođi Calic u svojstvu generalnog konzula Republike Hrvatske u SR Njemačkoj te sveučilišnog profesora povijesti dr. sc. Bulić nastoji skrenuti pozornost kako na povijesni kontekst života i djela zagrebačkog nadbiskupa Alojzija Stepinca tako i na istinito izvještavanje o Republici Hrvatskoj u njemačkom medijskom prostoru, a u konkretnom slučaju na portalu katholisch.de.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Reakcija na spomenuti intervju poslana je uredništvu portala katholisch.de, Katoličkoj novinskoj agenciji (KNA) te mnogim relevantnim novinskim i društvenim čimbenicima u SR Njemačkoj, a poradi istinitog informiranja.

Alojzije Stepinac – svjetionik hrvatskog naroda

U dopisu dr. sc. Bulić ističe da je “začuđujuće u kolikoj mjeri školovana povjesničarka nije uzela u obzir temeljne postulate historiografske znanosti” te kako je vidljivo da nije istraživala i koristila arhivsku građu kao što je to učinilo mnogo hrvatskih i inozemnih povjesničara. Dr. sc. Bulić pritom ističe američko-židovsku povjesničarku Esther Gitman koja je ujedno i preživjela žrtva holokausta, britanskog povjesničara Robina Harrisa i njemačke pravnice Claudije Stahl. Osim povjesničarke Calic, dr. sc. Bulić kritizira i uredništvo portala koje naslovom stavlja Stepinca u negativan kontekst.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posebno se osvrće na, za povjesničare neprihvatljivu, praksu gospođe Calic da prošla zbivanja dovodi u vezu s aktualnom situacijom te izdvaja njezin odgovor: …”Crkva se u Hrvatskoj nikada nije stvarno pomirila s prošlošću niti se ikada ispričala zbog svog nedoličnog ponašanja. Umjesto toga, održava opasnu vezu s ekstremnom desnicom i etničkim nacionalizmom do danas”. Generalni konzul Bulić na to odgovara: “Promislite na kojoj arhivskoj građi kao dokazom gospoža Calic temelji “nedolično ponašanje u prošlosti” ili gdje je u sadašnjoj RH uspjela uočiti ekstremnu desnicu i etnički nacionalizam te, štoviše, blisku vezu navodne grupe s vrhom Katoličke crkve.”

U nastavku dr. sc. Bulić, među ostalim, upozorava kako gospođa Calic netočno tvrdi da se Stepinac “nikada nije javno distancirao od ustaškog režima” podsjećajući da se Stepinac od tog režim distancirao još u svibnju 1941., kada se javno suprotstavio Nürnberškim zakonima, nacističkim rasnim zakonima te kritizirao obvezu da preobraćeni Židovi nose žuttu Davidovu zvijezdu.

Također upozorava kako je gđa Calic kritizirala Stepinčeve posjete jednim predstavnicima vlasti (Paveliću), a prešutjela njegove posjete drugima (kralju Aleksandru i Josipu Brozu Titu).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na kraju, Bulić zaključuje kako je portal Katolisch.de intervjuom sa spomenutom povjesničarkom za istinu o Stepincu “učinio manje od spoznaja do kojih je došla povijesna znanost”.

Tekst dopisa generalnog konzulta dr. sc. Bulića u cijelosti možete pročitati u nastavku.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab
Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.