Kvaliteta kontinentalnih i obalnih voda u Hrvatskoj je među najboljima u Europskoj uniji, doznaje se u srijedu iz izvješća Europske agencije za okoliš (EEA) i Europske komisije o kvaliteti mora, rijeka i jezera za 2014. godinu.
Prema godišnjem izvješću EEA i EK, Hrvatska uz Cipar, Grčku, Maltu, Luxembourg i Njemačku spada u zemlje s “odličnom” kvalitetom vode, dok se Cipar i Grčka mogu pohvaliti s nekoliko djevičanski čistih lokacija za kupanje. U tih šest zemalja 90 posto ispitane vode za kupanje, uključujući slatku i slanu vodu, odlične je kvalitete. Susjedna Slovenija, primjerice, zadovoljila je minimalne standarde kvalitete voda za kupanje.
Tri zemlje s najvećim brojem zagađenih mjesta za kupanje su Italija (107 lokacija ili 1,9 posto, Španjolska (67 lokacija ili 3,1 posto) i Francuska (105 lokacija ili 3,1 posto), no najviša stopa voda za kupanje s izrazito lošom kvalitetom zabilježena je u Estoniji (5,6 posto), Irskoj (5,1 posto), Nizozemskoj (4,9 posto) i Švedskoj (3,6 posto).
Izvješće je obuhvatilo 21.000 mjesta za kupanje diljem EU-a te u Albaniji i Švicarskoj. Oko 95 posto ispitanih voda zadovoljilo je minimalne standarde te je glavna poruka izvješća da su vode Europske unije i dalje vrlo kvalitetne. Manje od dva posto analiziranih voda rijeka, jezera i mora loše je kvalitete, uglavnom zbog zagađenja od kanalizacijskih voda i poljopriovrednog otpada i kupanje u njima je opasno po zdravlje.
Iako su europske vode čišće za 0,5 posto u odnosu na izvješće iz 2013., stanje prirode je i dalje jedan od najozbiljnijih problema.
Europa obiluje raznovrsnim obalama i plažama, a svako ljeto milijuni Europljana pohrle na godišnje odmore negdje uz mora ili rijeke i jezera. Europa je, osim toga, vodeća turistička destinacija u svijetu, a turizam, koji je postao jedan od ključnih sektora europskog gospodarstva, generira 10 posto BDP-a EU-a i zapošljava oko 10 milijuna ljudi.