Njemačka je ovog mjeseca dala inicijativu u Bruxellesu da se dosadašnja pozitivna praksa odlučivanja u vanjskoj politici – jednoglasna odluka svih članica – zamijeni odlučivanjem konsenzusom u nekim područjima vanjske politike EU.
Premda Njemačka to opravdava sadašnjom situacijom u kojoj Mađarska blokira neke odluke EU, neke države (osobito manje) to vide kao opasnost da u budućnosti budu preglasavane od “jačih” članica EU.
Na sreću, Hrvatska se ovog puta nije pridružila zahtjevima koji dolaze iz Bruxellesa, tj. od Njemačke i devet članica koje su to predložile, već je odlučno protiv tog prijedloga.
O tome je izvijestila i Vlada RH na svojim stranicama:
“Hrvatska ne podržava prijedlog da se odlučivanje konsenzusom u nekim područjima vanjske politike EU-a zamijeni odlučivanjem kvalificiranom većinom jer je to jedina poluga koja manjim državama jamči ravnopravnost”, izjavio je ministar Gordan Grlić Radman.
Na inicijativu Njemačke, devet zemalja članica je početkom svibnja formiralo skupinu koja se zauzima za to da se u određenim vanjskopolitičkim pitanjima umjesto jednoglasnosti odlučuje kvalificiranom većinom.
Jedan od razloga za tu inicijativu su poteškoće oko usuglašavanja politike prema ruskoj agresiji na Ukrajinu. Mađarska je zemalja koja najčešće poseže za blokadom i traži ustupke da bi pristala na neke odluke, a što joj omogućuje pravilo o jednoglasnom odlučivanju.
Za promjenu pravila potrebna je jednoglasna odluka država članica.
“Hrvatska nije za to, ali to ne znači da Hrvatska nije za jedinstvo EU-a, dapače, do sada nismo nikad blokirali neku odluku i uvijek smo bili konstruktivni suradnik”, rekao je Grlić Radman.
“To je jedina poluga koja jamči nama kao maloj zemlji da ne bude preglasana i da ravnopravno sudjeluje u donošenju odluka koje su doista važne za nacionalnu sigurnost i nacionalni interes”, rekao je Grlić Radman, piše na stranicama Vlade RH