Iako su Slovenci to tri puta referendumom odbili, sud omogućio homoseksualcima ‘brak’ i posvajanje djece

LGBT
Foto: Fah

U petak, 8. srpnja, slovenski Ustavni sud je donio odluku kojom slovenski homoseksualci imaju “pravo na brak i posvajanje djece”. Zabrana je bila “nedopustiva diskriminacija istospolnih parova”, presudio je Sud.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pozvani da odluče o dva slučaja istospolnih parova, ljubljanski suci su sa šest naprema tri glasa slovenskom parlamentu dali šest mjeseci da ispoštuje njihovu odluku. Ali su također dodali da je bit njihove presude trenutna primjena. “Ovo je za nas potpuna pobjeda nakon dugih napora civilnog društva”, slavila je Lana Gobec, predsjednica Legebitre, glavne slovenske LGBT udruge.

>U New Yorku više od 200.000 dolara potrošeno na predstave transvestita u školama

Također pozdravljajući odluku, Vlada premijera Roberta Goloba obećala je da će prijedlog zakona predstaviti u roku od “tjedan ili dva”. “Obećavamo da ćemo raditi na pripremi i usvajanju zakonskih izmjena što je prije moguće kako bismo osigurali jednaka prava za sve”, ustvrdio je Golobov pokret Sloboda lijevog centra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Le Monde je ustvrdio da Slovenija “ponovno pokazuje rijetku progresivnost među bivšim istočnoeuropskim zemljama” i dodaje da su “njezini susjedi, poput Mađarske i Hrvatske, striktno upisali heteroseksualnu definiciju braka u svoje ustave, što je u oštroj suprotnosti s napretkom LGBT prava u zapadnoj Europi”.

Inače, Slovenci su na čak tri referenduma, održana 2002., 2012. i 2015., blokirali svaku redefiniciju braka te izjednačavanje istospolne veze i braka. Na zadnjem referendumu, Slovenci su s više od 60 posto glasova odbacili zakon koji dopušta “homoseksualne brakove” koji su zastupnici usvojili u ožujku 2015. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.