Irska očekuje rezultate referenduma o pokušaju redefiniranja braka

epa04756537 No vote poster hanging from a lampost ahead of the Same Sex Marriage Referendum , in Dublin, Republic of Ireland 19 May 2015. Latest polls on the referendum, to take place on 22 May, suggest the country will vote in favour of a Yes vote. EPA/Aidan Crawley

Irci su u petak izašli na referendum u kojem su imali priliku zaokružiti NE i tako očuvati tradicionalnu definiciju braka kao zajednice žene i muškarca, ili zaokružiti ZA i podleći pritisku LGBT udruga i lobističkih institucija koje su u ovaj referendum uložila 25 milijuna eura i na svoju stranu pridobile sve važnije političke stranke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brojanje potpisa počelo je jutros u 9 sati. Prema pisanju irskih medija, izlaznost je rekordna, u nekim dijelovima Dublina izašlo je preko 70% glasača, a kako Irska ima brojnu dijasporu, mnogi su doputovali glasovati izvana. Prvi neslužbeni rezultati očekuju se do 12 sati, a službeni kasno poslijepodne.

Prihvate li Irci izmjenu ustava, Irska će postati prva zemlja koja je istospolni brak ozakonila plebiscitarno. Odbiju li referendumsko pitanje, odbit će i ‘novo pravovjerje’ o ‘rodno neutralnom’ braku, kako je rekao primas Irske Eamon Martin.

Paddy Manning, homoseksualac, gorljivi zagovaratelj očuvanja tradicionalne definicije braka i član “Mother and Fathers matter” izjavio je kako su građani Irske koji su željeli zaokružiti NE i zaštititi tradicionalni brak bili zastrašivani. Smatra kako su mediji u tome odigrali ključnu ulogu. “Zbog mog stava o braku, mnogo me je osoba nazivalo pogrdnim imenima, iako tvrde da su protiv homofobije” – zaključio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inicijativa “Mother and Fathers matter” je tijekom kampanje doživaljavala napade sa svih strana: medijsku blokadu, prijetnje, vrijeđanja, trganja plakata i pokušaje diskreditiranja pa čak i napade na volonetere. Tijekom jednog događanja organizaciji inicijativa “Mother and Fathers matter” u regiji Meath blizu Dublina, 10-ogodišnja djevjojčica završila u bolnici, nakon ničim izazvanog napada od strane aktivista kampanje za redefiniciju braka.

Referendum o redefiniciji braka pokrenuo je američki kapital s fondom od 735 milijuna eura uloženim u različite NGO aktivnosti u Irskoj tjekom prethodnih 13 godina. Takva ogromna sredstva stvorila su mrežu međusobno isprepletenih i financijski ovisnih institucija sa strahovito velikim lobističkim potencijalom i uplivom na politiku i medije. Prema izvješćima “donatora”, američke zaklade “Atlantic Philanothropies “, a samo u kampanju za redefiniciju braka uložili su više od 25 milijuna eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.