Izbori za Europski parlament su prošli, a sljedeći tjedan u Europskoj uniji bit će obilježen prebrojavanjem konačnih rezultata izbora, njihovom analizom i razgovorima stranaka o formiranju budućih političkih skupina.
Europski izbori završili su u nedjelju kada se glasalo u 21 državi članici EU-a, ostalih šest glasalo je u prethodna tri dana. Europski parlament objavio je privremene rezultate izbora u nedjelju navečer nakon zatvaranja zadnjih birališta, onih u Italiji, gdje se glasalo do 23 sata.
Prije toga, Parlament je objavio procjene sastava novog saziva na temelju kombinacije izlaznih anketa i predizbornih anketa u zemljama gdje se ne provode izlazne ankete.
>Izborni EU rariteti: Zašto negdje glasaju već od četvrtka? S koliko godina se smije na birališta u drugim zemljama?
Prvi važniji sastanak u EU-u povezan s izborima održat će se u drugom tjednu
U utorak je dosadašnja predsjednica Parlamenta Roberta Metsola održala sastanak s vodstvom sadašnjeg saziva Parlamenta, kojeg čine šefovi zastupničkih klubova.
>Koje ljude možete birati na EU izborima od centra prema desnici: Od lidera do anonimusa
Prvi važniji sastanak u EU-u povezan s izborima održat će se u drugom tjednu. 17. lipnja okupit će se čelnici država članica EU-a na radnoj večeri na kojoj će započeti raspravu o raspodjeli vodećih dužnosti u sljedećem institucionalnom ciklusu. Riječ je o dužnostima predsjednika Europske komisije, visokog predstavnika za vanjsku politiku i sigurnost, predsjednika Europskog vijeća i predsjednika Europskog parlamenta.
Pri tome se mora voditi računa o ravnoteži, da izabrani dužnosnici ne dolaze iz istog dijela Europe, iz iste političke grupacije, da nisu samo iz velikih zemalja, itd. U tom tjednu započet će i formiranje novih zastupničkih klubova.
>U ime obitelji: Preporuka za glasovanje na izborima za Europski parlament
Sastanak Vijeća za unutarnje poslove i pravosuđe
Sljedeći tjedan u Luxembourgu se održava sastanak Vijeća za unutarnje poslove i pravosuđe. U četvrtak su na redu ministri unutarnjih poslova, koji će, između ostaloga, donijeti Šengensku deklaraciju. U njoj će se obvezati da će osigurati da funkcioniranje šengenskog područja bude prikladno za aktualne i buduće izazove.
Komisija će ministrima predstaviti zajednički plan za provedbu Pakta o azilu i migracijama, koji je konačno usvojen prošli mjesec. Države članice imaju dvije godine za provedbu toga pravnog okvira za azil i migracije.
>Pred nama su izbori za Europski parlament: Evo nekih detalja
Izbjeglice iz Ukrajine
Razgovarat će i o produljenju privremene zaštite za osobe koje su pobjegle iz Ukrajine nakon početka rata. Ta zaštita, koja je aktivirana 4. ožujka 2022., omogućuje raseljenim osobama iz Ukrajine da borave u EU-u i ostvaruju prava koja se, primjerice, odnose na boravak i medicinsku pomoć u EU-u. Prvotno je bila odobrena na godinu dana i produljena je do 4. ožujka 2025.
Na dnevnom redu ministara pravosuđa u petak, između ostaloga je i rasprava o aktivnostima u području borbe protiv trgovine drogom i organiziranog kriminala.
Glavna europska tužiteljica Laura Kövesi predstavit će izvješće o aktivnostima Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO), prenosi Hina.
Tekst se nastavlja ispod oglasa