Kako Bruxelles koristi ukrajinsku krizu za ucjenjivanje Poljske i zašto SAD želi smjenu vlasti?

Poljska EU
Foto: fah

Mnogo je glasača poljske konzervativne stranke Pravo i pravda (PiS) koji sumnjaju u svoju stranku, ali ne žele pobjedu pronjemačkog Donalda Tuska i njegovih liberala. Ti birači strahuju da će Poljska biti izbrisana i pridružena europskoj superdržavi. Također mogu vidjeti kako se u zemljama poput Kanade kulturno-marksistički projekt bliži kraju. Zbog toga jednostavno ne mogu razumjeti zašto se PiS odjednom želi povući pred Bruxellesom, piše Dziennik Zarazy.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nejasnoća je napretek. S jedne strane imali smo tvrdu retoriku da ne popuštamo ucjenama, a onda smo odjednom vidjeli kapitulaciju. Je li PiS popustio jer mu je potreban fond EU za oporavak, vrijedan milijarde eura, za financiranje socijalnih transfera? Ako je tako, čini se da smo potrošili sav svoj novac na zaštitu od koronavirusa, karantene i Ukrajinu — pogotovo je “helikopterski” novac za pandemiju bio skup, mnogo više od vojne pomoći, humanitarne pomoći i potrošnji na izbjeglice. Potrošili smo milijarde na zaštitu od bolesti sa stopom smrtnosti od 0,15 posto!

>The Guardian: Rusija pobjeđuje u gospodarskom ratu – a Putin nije ništa bliže povlačenju trupa

Ako se radi o izbornom mitu, onda je to novac koji ćemo godinama vraćati EU. I pomažemo i podržavamo federalizaciju Europe pristajući na posuđivanje od EU-a u ime njegovih članica i tjerajući članice da to otplaćuju, navodi Dziennik Zarazy.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Štoviše, ako PiS vjeruje da će doista dobiti taj novac, krajnje je naivan. Cilj EU je srušiti ovu vladu. Zbog toga će povećati zahtjeve koje Poljska mora ispuniti da bi dobila novac, a Poljska će morati preskakati sve više obruča da ga dobije. O tome se radilo kod notornih “prekretnica”, a sada EU koristi i Ukrajinu, što ćemo detaljnije istražiti u nastavku.

EU pomoć Ukrajini veže uz druge točke dnevnog reda

Čini se da PiS ne razumije što je EU fond za oporavak. Ne radi se o gospodarstvima koja se oporavljaju nakon COVID-a, već o stvaranju novog poretka, onog koji moć zauvijek vidi centraliziranu u Bruxellesu i među lijevim liberalima. Novac nije za socijalnu potrošnju, već za zelenu agendu, rodnu ideologiju i druge progresivne ciljeve.

U isto vrijeme, Bruxelles pokazuje da je voljan iskoristiti i Ukrajinu. Poljska još uvijek ima pravo veta, što EU ne može ukloniti tumačenjima. Riječ je o vetu koji nikada nije upotrijebila, za razliku od nekih drugih država EU-a, ali zbog odluke Europske komisije da Poljskoj ukine financiranje, postojala je šansa da hoće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako bi to izbjegla, EU sada pomoć Ukrajini veže uz druge točke dnevnog reda. To se dogodilo kada je Bruxelles vezao 18 milijardi eura za Kijev s glasovanjem o porezu na dobit. Na taj je način držao pištolj uperen u glavu PiS-a. Ako iskoristi pravo veta, bit će moralno kriv za blokiranje pomoći Ukrajini.

Ovaj potez je upalio vrlo jednostavno i Poljska je propisno kapitulirala.

Sada imamo njemački prijedlog da se u potpunosti ukine pravo veta – prijedlog koji učinkovito uklanja prava država članica i daje Njemačkoj moć i kontrolu za kojom žudi. Njemačka je jasno dala do znanja da neće primiti Ukrajinu u članstvo sve dok veto zemalja članica ne nestane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još jednom, Ukrajina će se koristiti za ucjenu Poljske da odustane.

Ništa od pravosudne reforme, ništa od zakona o medijima, a Poljsku napala čak i “Trumpova” veleposlanica

Podsjetimo, Poljska je protekli mandat najviše privlačila pozornost uz Mađarsku i Italiju (pod Matteom Salvinijem) kao najveća protivnica takozvane progresivne ljevice i agresivnih bruxellskih birokrata koji neumorno rade na federalizaciji Europske unije.

Unatoč tome, Bruxelles, naročito nakon odlaska američkog predsjednika Donalda Trumpa, uspješno vrši pritisak na Poljsku pa je ona u međuvremenu odustala od iznimno važne pravosudne reforme unutar koje bi svi suci iz bivšeg režima bili efektivno lustrirani, a također je odustala i od uvođenja reda u medijski prostor nakon što je SAD kritizirao zakon o medijima, zbog čega je predsjednik Andrzej Duda na njega u posljednji trenutak stavio veto.

Inače, čak se i američka veleposlanica u Poljskoj Georgette Mosbacher koju je imenovao Trump kritizirala Poljsku kada joj je “objasnila” da prava homoseksualaca moraju imati prednost pred svime ostalim, ocijenivši da je “Poljska na krivoj strani povijesti”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Konačno, novi veleposlanik SAD-a u Poljskoj poslao je u lipnju poruku koja se može smatrati pozivom za “promjenu režima”, unatoč tome što je Poljska glavni američki sigurnosni partner u srednjoj i istočnoj Europi i usprkos tome što trenutna poljska Vlada dijeli interese s američkom administracijom po pitanju vanjske politike prema Ukrajini i Rusiji.

Američki veleposlanik poslao znakovitu poruku o “demokraciji” i “vladavini prava”

“Nema sumnje da nedvosmisleno podržavamo Poljsku u sigurnosnom smislu. Također nema sumnje da je naš pristup pitanju poljske demokracije isti… Prioritetna pitanja koja vidimo u Poljskoj za nas su jednaka u smislu vrijednosti. Radili smo zajedno kao prijatelji u svakom od ovih područja: sigurnost, demokracija, vladavina prava, gospodarstvo, kontakti među ljudima.

Zahvalni smo predsjedniku Andrzeju Dudi za neke od poduzetih radnji. Kao što je predsjednik Biden rekao u Poljskoj, svatko od nas ima posao koji mora obaviti. U Bidenovoj administraciji također radimo na našoj demokraciji i vladavini prava.

Upravo spominjanje rada na “demokraciji” i “vladavine prava” upućuje na to kako će globalni centri moći od Bruxellesa do Washingtona raditi na rušenju konzervativne vlade PiS-a bez obzira na zajedničke interese u Ukrajini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.