Nekoliko tjedana prije očekivanog drugog datuma za Brexit, britanski parlament bit će suspendiran. Suspenziju parlamenta zatražio je sam britanski premijer Boris Johnson, a britanska kraljica Elizabeta odobrila je njegov plan, objavilo je u srijedu Kraljevsko vijeće, službeno tijelo sastavljeno od kraljičinih savjetnika.
U priopćenju stoji da će parlament biti suspendiran između 9. i 12. rujna pa do 14. listopada.
U dosad najodvažnijem potezu da izvuče zemlju iz EU-a sa ili bez sporazuma, Johnson je najavio da će obraćanje kraljice, koje se tradicionalno smatra službenim otvaranjem nove parlamentarne sezone, zakazati za 14. listopada, što znači da zastupnički dom dotad ne bi radio.
Vijest je izazvala oštar pad funte.
Što je suspenzija i što će donijeti Britancima?
Procedura suspenzije parlamenta ima i svoj termin – prorogacija. Od trenutka prorogacije do novog zasjedanja parlamenta ne odvijaju se rasprave ni glasanje, a svi zakonski prijedlozi koji su bili u proceduri poništavaju se, osim ako budu prebačeni u sljedeće zasjedanje. Radi se o drugačijoj proceduri od raspuštanja parlamenta, što se događa prije izbora. Naime, zastupnici zadržavaju svoja mjesta.
Na prorogaciju pravo ima kraljica, a radi je na zahtjev premijera. Slično se dogodilo 1948. kada je kralj prorogirao parlament na zahtjev vlade, kako bi zaobišla otpor Doma lordova svom zakonu o parlamentu.
Pristaše Johnsona tvrde da je ovo jedini način da se volja naroda, izražena na referendumu 2016., zaista ispoštuje i da Velika Britanija iziđe iz EU-a do 31. listopada.
Suspenzija znači da bi moglo biti zaustavljeno izglasavanje zakona kojim bi se zaustavio izlazak Velike Britanije iz Europske unije bez dogovora. Odnosno, bez ugovora o kojem su dvije godine pregovarali britanska i europska strana i kojim su dogovorili detalje izlaska. Na pojedine od dogovorenih pravila izlaska britanski parlamentarni zastupnici imali su prigovore i nisu željeli na pristati na sve ispregovarane stavke, a Johnson je zagovornik izlaska bez dogovora.
Upitan pokušava li na taj način blokirati političare koji žele odgoditi izlazak Britanije iz EU-a, Johnson je novinarima rekao da je to “apsolutno netočno”.
“Time bi se dalo još vremena objema stranama oko tog ključnog summita 17. listopada (summit europskih čelnika), vrijeme u kojem bi zastupnici raspravili Brexit i sva druga pitanja. radi se o dodatnom vremenu”, izjavio je premijer, prenosi dnevnik.hr.
Oporba smatra da je suspenzija nedopustiva
Vođa oporbenih laburista Jeremy Corbyn pisao je kraljici tražeći hitan sastanak “prije nego što se donese konačna odluka”.
“Njezino visočanstvo naredilo je da će parlament biti suspendiran ne prije ponedjeljka 9. rujna i ne kasnije od četvrtka 12. rujna do ponedjeljka 14. listopada”, stoji u priopćenju.
Prekid u radu parlamenta koji uobičajeno traje nekoliko dana sada bi trajao 23 radna dana što bi onemogućilo oporbu u zaustavljanju izlaska zemlje iz Europske unije bez sporazuma, piše BBC.
Johnson obećava da će se Brexit dogoditi 31. listopada, sa ili bez dogovora s Bruxellesom.
Ovim potezom bi se parlamentu ograničilo vrijeme za sprječavanje izlaska bez sporazuma, a on dolazi dan nakon što su se zastupnici koji se protive takvom scenariju sastali da bi smislili kako će kroz parlamentarnu proceduru primorati britanskog premijera da odgodi Brexit, piše Reuters.
Britanski parlament ponovno kreće s radom 3. rujna, a očekivalo se da će zasjedati dva tjedna prije prekida rada kako bi stranke imale svoje godišnje konferencije. U pravilu se parlament nakon tog perioda ponovno sastaje početkom listopada.
Glasnogovornica oporbenih laburista Diane Abbott je u srijedu kazala kako je Johnsonov prijedlog pokušaj puča.
“Boris Johnson pokušava napraviti puč u parlamentu. Protiv vas, glasača, i protiv političkih predstavnika. Za katastrofalan scenarij Brexita bez dogovora”, napisala je na svom Twitter profilu.
Škotska premijerka Nicola Sturgeon rekla je da se radi o “mračnom danu za britansku demokraciju”.
Corbyn izjavljuje da “suspenzija Parlamenta nije prihvatljiva. Ono što radi premijer je atak na demokraciju kako bi progurao izlazak bez dogovora”, rekao je.
Corbyn je najavio da će zastupnici kada se idućeg utorka vrate u parlament, “prvo zakonski pokušati spriječiti ono što premijer radi” nakon čega slijedi, kako je rekao, izglasavanje nepovjerenja “u jednom trenutku”, navodi HRT.
Trump uz Johnsona
Američki predsjednik Donald Trump na vom se Twitter profilu osvrnuo na događanja u Britaniji i iskazao svoju potporu Johnsonu rekavši da bi bilo “vrlo teško” Corbynu tražiti glasovanje o nepovjerenju premijeru, “posebno jer je Boris upravo ono što je bilo potrebno Velikoj Britaniji”.
Tekst se nastavlja ispod oglasaWould be very hard for Jeremy Corbyn, the leader of Britain’s Labour Party, to seek a no-confidence vote against New Prime Minister Boris Johnson, especially in light of the fact that Boris is exactly what the U.K. has been looking for, & will prove to be “a great one!” Love U.K.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) August 28, 2019