Lustracija u Češkoj i Slovačkoj: Evo kako je provedena!

Foto: Getty Images; fotomontaža: narod.hr

Nakon pada komunizma, u tada još Čehoslovačkoj, uz Njemačku je na najsveobuhvatniji način provedena lustracija, postupak raščiščavanja s komunističkom prošlosti i zabrane obnašanja javnih dužnosti za one koji su u komunizmu kršili ljudska prava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čehoslovačka, tada jedinstvena država, prva je još 1991. godine donijela Zakon o nezakonitim postupcima komunističkog režima. Prema tom zakonu, zabranjuje se obnašanje važnih političkih dužnosti bivšim partijskim čelnicima koji su bili iznad lokalne razine vlasti te visokim časnicima milicije i svim suradnicima i dragovoljnim doušnicima StB-a na rok od pet godina, a “čistku” su prošle osobe za koje se moglo neosporno utvrditi da su osobno sudjelovale u kršenju ljudskih prava, mučenjima i iživljavanjima nad uhićenicima, dok sud mora podastrijeti dokaze njihove krivnje, piše HR svijet.

Lustracijskim zakonom iz 1991. godine obuhvaćeno je oko 140 tisuća ljudi, uglavnom pripadnika tajne službe, vojnih i milicijskih časnika te visokih partijskih dužnosnika. Zakon se odnosi na osobe koje su odgovorne za nezakonite postupke i povredu ljudskih prava te moralni pad u razdoblju od 1948. do 1989.

Rezultat takvog zakona je da nijedan od bivših dužnosnika Komunističke partije nije mogao dobiti nijedno od 9.000 mjesta u državnoj službi – sudstvu, tužiteljstvu, obavještajnoj službi ili visoke pozicije u javnim medijima, u tvrtkama u vlasništvu države te na sveučilištu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, usprkos lustracijskim zakonima, Češka, primjerice, nije uspjela spriječiti da na predsjedničko mjesto dođe bivši pripadnik komunističke partije, Miloš Zeman, koji je predsjedničku funkciju obnaša od 2013. Ipak, olakotna okolnost za Zemana jest ta da je bio isključen iz komunističke partije nakon što je prosvjedovao protiv sovjetske okupacije Čehoslovačke. Zeman se još kao student ekonomije uključuje u Komunističku partiju Čehoslovačke tijekom Praškog proljeća 1968., no uskoro je iz nje isključen.

Ni Slovačka nije uspjela spriječiti da, kod nje na premijersku poziciju, zasjedne bivši pripadnik komunističke partije. Robert Fico, koji je premijersku dužnost obnašao od 2012. do 2018., sve do 1987. bio je član Komunističke stranke Čehoslovačke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.