Mađarska želi na sudu poništiti plan europske podjele migranata

epa04947427 Hungarian soldiers install temporary fence at the border between Hungary and Croatia near Magyarboly, 218 kms south of Budapest, Hungary 24 September 2015. EPA/JANOS MARJARI HUNGARY OUT

Mađarski zastupnici će za nekoliko tjedana odlučiti hoće li kao što želi vladina većina Viktora Orbana pokrenuti sudsku akciju protiv kvota Europske unije o raspodjeli migranata među državama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Fidesz premijera Orbana je predao u petak tekst zakona koji zadržava tvrdu liniju u pogledu migracijske krize, rekao je zastupnik Fidesza Gergely Gulyas. Zastupnici će se izjasniti o tom zakonu početkom prosinca.

Raspodjela 160.000 migranata među zemljama članicama EU dogovorena je na europskom summitu, a odbacilo ju je nekoliko zemalja istočne Europe, među kojima i Mađarska. Rumunjska, Slovačka i Češka joj se protive.

Taj plan “premještanja je neprimjenjiv” i u suprotnosti s pravilima EU jer zaobilazi državne parlamente, rekao je Gulyas na konferenciji za novinare.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europski partneri kritiziraju Mađarsku jer je zatvorila svoju granicu s Hrvatskom i sa Srbijom za migrante postavljanjem bodljikave žice. Budimpešta navodi da je spremna isto napraviti i na granici s Rumunjskom.

Nakon zatvaranja granice sredinom listopada, zemlja je presjekla put migrantima. Njih je 400.000 od početka godine prešlo njezinim teritorijem u smjeru zapadne i sjeverne Europe, a sada prelaze preko Slovenije.

Vlada Viktora Orbana tvrdi da se zalaže za tvrdu liniju, čija se privlačnost širi nakon izjava austrijskih i slovenskih političara koji najavljuju da će strože kontrolirati ulazak migranata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.