Marokanac, koji je ubio studenticu u Parizu, već bio u zatvoru: Desnica poziva na jačanje sustava

marokanac
Foto: iStock

Ubojstvo 19-godišnje studentice u ekskluzivnoj četvrti Pariza ponovno je na dnevni red postavilo pitanje migranata. Nju je, naime, ubio Marokanac koji je već odslužio zatvorsku kaznu i ima obvezu napuštanja francuskog teritorija (OQTF-om). Francuska desnica poziva na oštrije mjere protiv imigracije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijelo mlade žene, nazvane samo kao Philippine, pronađeno je u subotu, napola zakopano u parku Bois de Boulogne na zapadnom rubu glavnog grada. Zadnji put je viđena u petak u vrijeme ručka nekoliko stotina metara dalje, dok je napuštala sveučilišni kampus Paris-Dauphine gdje je studirala ekonomiju.

>Što novi francuski premijer misli o migraciji?

Osuđen za silovanje

Osumnjičenom ubojici ušlo se u trag do Ženeve, gdje je uhićen u utorak. On je 22-godišnji Marokanac koji je ranije ovog mjeseca pušten iz zatvora u Francuskoj nakon što je odslužio pet godina zbog silovanja studentice 2019. Francuski mediji nazivaju ga Taha O, piše BBC.

The European Conservative piše da je za silovanje studentice trebao odslužiti kaznu od 7 godina zatvora do 2026. godine, no pušten je nakon 5 godina. Nije se pridržavao niti jedne od obveza boravka i nadzora kojima je podlijegao. Navode da od 18. lipnja 2024. podlijegao je OQTF-u, odnosno obvezi napuštanja francuskog teritorija, koja nije bila izvršena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za novog francuskog ministra unutarnjih poslova Bruna Retailleaua ovo je prvi test nakon što je prošlog tjedna preuzeo dužnost. Obećao je da će njegova tri glavna prioriteta biti “uspostaviti red, uspostaviti red i uspostaviti red”.

>Marokanski migrant silovao socijalnu radnicu u belgijskom zatvoru

“Na nama kao javnim dužnosnicima je da… promijenimo svoj pravni arsenal kako bismo zaštitili Francuze”, rekao je na platformi X.

RN optužuje sustav

Desna stranka Marine Le Pen, Nacionalno okupljanje (RN), smatra da je ovo ubojstvo još jedan dokaz lošeg francuskog pravosudnog sustava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ovaj migrant nije imao pravo biti ovdje, ali je opet mogao počiniti nedjelo potpuno nekažnjeno. Naša je pravda preblaga; država nam je nefunkcionalna. Vrijeme je da vlada djeluje“, rekao je predsjednik RN-a Jordan Bardella.

>Novi napad nožem u Njemačkoj: Somalijski migrant ubo muškarca u vrat

“Da je zakon ispravno primijenjen, ubojica bi bio u zatvoru ili deportiran, a Philippine bi još uvijek bila živa”, rekao je Laurent Jacobelli, glasnogovornik RN-a.

S više od 120 članova parlamenta, RN ima utjecaj na manjinsku vladu premijera Michela Barniera jer u bilo kojem trenutku može odlučiti podržati izglasavanje nepovjerenja i potencijalno je srušiti. Čak su se i neki ljevičarski političari pridružili pozivima za veću učinkovitost u provođenju naloga za protjerivanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osumnjičenik je “trebao otići ravno iz zatvora u avion”, rekao je čelnik socijalističke stranke Olivier Faure.

Trenutačno se provodi manje od 10% francuskih naloga za protjerivanje, prema podacima vlade.

>Engleska: Napadač koji je ubio 2 djece, a 9 ozlijedio je migrant iz Ruande

Philippinein nestanak doveo je do upozorenja na telefonskoj aplikaciji pod nazivom The Sorority, čija je mreža članova obećala priteći u pomoć ženama u nevolji. Philippine nije imala aplikaciju, ali je Sorority rekao da je u subotu izdao “obavijest o nestalim osobama” kako bi potaknuo članove da se pridruže potrazi.

Philippine je bila na putu kući kod svojih roditelja zapadno od Pariza kada je nestala. Kolege su je opisali kao tihu, uzornu studenticu te je bila uključena u izviđački pokret.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njezino ubojstvo potaknulo je strahove o sigurnosti u Bois de Boulogne. Park je dugo bio središte prostitucije, ali lokalni stanovnici kažu da su njegovi dijelovi posljednjih godina postali sve strašniji zbog prisutnosti narkomana i drugih sumnjivih osoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.