Nedjelja, 11 svibnja, 2025
21.6 C
Zagreb
Pratite nas:

Mladi katolici iz Španjolske pokrenuli kampanju protiv Zakona o eutanaziji koji stupa na snagu idući tjedan

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Skupina mladih katolika pokrenula je “1 tjedan za život”, kampanju molitve i posta za kraj eutanazije u Španjolskoj i svijetu, obraćenje svih duša i promicanje kulture života. “Tjedan života” započeo je 18. lipnja i završit će 25. lipnja, dana kada u Španjolskoj na snagu stupa zakon o eutanaziji i potpomognutom samoubojstvu, prenosi CatholicNewsAgency.

Eutanazija je za sada legalna u Belgiji, Kanadi, Kolumbiji, Luksemburgu, Nizozemskoj i australskoj državi Victoria.

Zakon je u Španjolskoj donesen u ožujku. Skupina mladih iz madridske župe prisustvovala je razgovoru o Zakonu o eutanaziji nazvanom “Vrijednost života” koji su održavale medicinske sestre i shvatile da, iako postoje molitvene kampanje za okončanje pobačaja, za eutanaziju nema ništa slično. Grupa je objasnila u izjavi da će tijekom ovog tedna biti organizirani molitveni skupovi te kako je Zakon o eutanaziji u Španjolskoj “usvojen bez ikakvog doprinosa zdravstvenih radnika i potpuno u suprotnosti s pravom na život sadržanim u članku 15. Ustava”.

“Ne samo da će eutanazija biti dekriminalizirana ovim zakonom, već će postati pravo. Eutanazija je zločin koji je neprihvatljiv i naša je dužnost kao kršćani pomoći onima koji pate, kao što je to činila Marija s Isusom na križu. Uz to, danas postoje alternative poput palijativne skrbi koje pomažu ublažiti bol bez okončanja života pacijenta.”

Skupina „1 tjedan za život“ prisjetila se i riječi svetog Ivana Pavla II. koji je u svojoj enciklici Evangelium vitae iz 1995 . istaknuo: „Kako je još uvijek moguće govoriti o dostojanstvu svake ljudske osobe, kad je ubojstvo najslabijih i najnevinjih dopušteno?”

Po novom Zakonu, pacijenti koji zatraže eutanaziju moraju biti punoljetni španjolski državljani ili legalni stanovnici koji pate od “ozbiljne i neizlječive bolesti ili ozbiljnog, kroničnog i onesposobljavajućeg stanja”.

Ozbiljna i neizlječiva bolest definira se kao “ona koja po svojoj prirodi uzrokuje stalnu i nepodnošljivu fizičku ili psihičku patnju bez mogućnosti olakšanja koje osoba smatra podnošljivom, s ograničenom životnom prognozom, u kontekstu progresivne slabosti.”

Zakon zahtijeva da nacionalni zdravstveni sustav osigura eutanaziju, a iako pojedini liječnici mogu tražiti prigovor savjesti, medicinske ustanove, čak i privatne, ne mogu se protiviti zahtjevu. Potrebno je da prije zahtjeva za eutanazijom pacijent mora biti pismeno obaviješten o svom zdravstvenom stanju te o alternativnim načinima djelovanja i palijativne skrbi. Zahtjev za eutanazijom moraju odobriti dva liječnika i nadzorni odbor.

Zakon također navodi da će se “smrt koja nastane pružanjem pomoći u umiranju smatrati prirodnom smrću.”

Biskup Luis Javier Argüello Garcia, pomoćni biskup Valladolida i glavni tajnik Španjolske biskupske konferencije, pozvao je liječnike koji ne žele sudjelovati u eutanaziji na prigovor savjesti.

Biskup Argüello pozvao je liječnike da “ne potiču smrt kako bi ublažili patnju”, već da se prema pacijentima ophode s “nježnošću, blizinom, milosrđem, ohrabrenjem i nadom u trenucima patnje kada pacijentima treba utjeha i briga”.

Oni koji se protive zakonu istaknuli su da je ono što državi treba umjesto eutanazije pristup palijativnoj skrbi. Od procijenjenih 120 000 pacijenata kojima je potrebna palijativna skrb, 50% nema odgovarajući pristup i skrb.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/catholicnewsagency

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci