Nakon što je parlament odbio raspisati izvanredne izbore evo koje su opcije Borisa Johnsona za osiguranje tvrdog Brexita

Foto: British Embassy Tokyo / wikimedia commons

Zastupnici britanskog parlamenta usvojili su zakon koji blokira neuređen izlazak Britanije iz EU 31. listopada i prisiljava vladu da traži tromjesečnu odgodu Brexita. Zakon kojim se blokira tzv. “tvrdi brexit”, izglasan je s 327 naprema 299 glasova, a premijer Boris Johnson nije uspio dobiti dvije trećine glasova Donjeg doma za nove izbore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Britanski premijer Boris Johnson predložio je raspuštanje parlamenta i održavanje izvanrednih izbora 15. listopada. Njegov prijedlog za koji je potrebna dvotrećinska većina – nije prošao. Johnson je tijekom rasprave u parlamentu rekao da zakon koji blokira Brexit bez sporazuma prekida pregovore i predaje vlast u ruke EU-a”. Dodao je da se njime poništavaju rezultati referenduma 2016. u kojem je 52% građana glasalo za izlazak iz Unije. Obećao je da će izvesti Britaniju iz EU-a 31. listopada ako i nakon izbora ostane premijer.

Koje su moguće opcije za Borisa Johnsona?

Iako mnogi tvrde kako je Johnson pretrpio veliki poraz time što nije skupio dvije trećine za izvanredne izbore, premijeru je ostalo nekoliko opcija. Oporba i oni koji su za ostanak u EU ili izlazak s dogovorom ne žele izbore jer bi konzervativni Johnson tako osigurao većinu za provođenje tvrdog Brexita.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Parlament je sada odbio Johnsonov prijedlog raspisivanja prijevremenih izbora, no Boris Johnson u idućem proceduralnom napadu može zatražiti glasovanje o povjerenju Vladi. Naime, ako se izglasa nepovjerenje izbori idu automatski slijede automatski, jer mogućnost da u roku od 14 dana oporba kaže kako ona ima vladu – ne primjenjuje se u svim okolnostima, već samo kada se glasa o povjerenju na zahtjev oporbe. Ako premijer zatraži glasovanje o povjerenju te dogovori sa svojim saveznicima gubitak povjerenja, omogućen mu je izlazak na izbore, koje oporba ne želi dok se ne osigura eliminacija Brexita bez dogovora.

>Evo što je Boris Johnson pisao o Hrvatskoj 2012.: ‘Hrvatski prijatelji, izbjegnite uvođenje eura’

Iako je malo vjerojatna, Johnson ima i opciju podnošenja ostavke čime bi također natjerao parlament da raspiše izbore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zašto Johnson želi izbore?

Premijer Johnson svoju popularnost duguje stavu kako će na ovaj ili onaj način Velika Britanija izaći iz Europske unije te da mu ne pada na pamet ponovno odgađati Brexit, pa čak ni sada kad ga je parlament obvezao na to.

Budući da je Johnson uvjeren u svoju pobjedu, iz stranke je ekspresno izbacio 21 zastupnika svoje Konzervativne stranke, jer su glasovale za onemogućivanje Brexita bez dogovora. O kakvom je potezu riječ, govori da se među tim zastupnicima našlo čak 9 bivših ministara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Seizmička promjena koja se trebala dogoditi 2016. godine napokon je pred nama, a čvršći, grublji te indiferentni konzervativizam ima svoj eksplozivni debi. Na neki način bit će više prokapitalistički: posebice u području poreza, socijalne države. Bit će konzervativnija po pitanju reda i zakona, obrane i migracija”, piše upućeni Allister Heath u analizi za The Telegraph pod naslovom “Zanemarite trijumfalizam Remainera (onih za ostanak u EU), Boris je i dalje na putu ka pobijedi.

“Nakon protjerivanja 21 zastupnika, najvjernijih pobornika ostanka u EU, euroskeptici su u gotovo potpunom nadzoru stranke torijevaca, prvi put nakon pedesetih godina prošlog stoljeća. Ako se ogromna, povijesna oklada Borisa Johnsona isplati, pobijedit će na općim izborima pridobivanjem svježe demografske skupine koje će privući njegova domaća i europska politika. Potom će osmisliti pravi Brexit, osiguravajući da se razdoblje između 1973. i 2019. godine pamti kao povijesna znatiželja, nesnosna era tijekom koje je Ujedinjeno Kraljevstvo nasamareno da odustane od suverene vladavine”, ističe Heath.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.