U Nizozemskoj propali pregovori o koalicijskoj vladi

Fah

Različita stajališta o imigraciji bila su uzrok neuspjeha teških osmotjednih pregovora o sastavljanju koalicijske vlade u Nizozemskoj, rekao je u ponedjeljak glavni pregovarač.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sve smo pokušali kako bismo ublažili razlike i one su se smanjile… ali ipak nismo uspjeli”, rekla je novinarima Edith Schippers, politička čelnica koja nadgleda pregovore.

U pregovorima sudjeluju Liberalna stranka (VVD) premijera na odlasku Marka Ruttea, koji je na parlamentarnim izborima 15. ožujka osvojio 33 zastupnička mjesta, te još tri stranke, kršćanski demokrati CDA-e (19 zastupnika), naprednjaci D66 (također 19 zastupnika) i zeleni. Kako bi vladajući u parlamentu sa 155 zastupničkih mjesta imali većinu, u pregovore su se na ljevici uključili zeleni GroenLinksa, kojega je čelnik Jesse Klaver u ožujku uspio povećati broj zastupnika sa 4 na 14 i za kojega analitičari sumnjaju da je sklon nagodbi.

Edith Schippers, ministrica zdravstva na odlasku i glavni pregovarač zadužen za uspješan završetak pregovora, izrazila je žaljenje zbog neuspjeha: “Zajednički smo zaključili da to ne bi išlo”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pitanje useljeništva bilo je glavna zapreka, uz razlike vezane uz klimatske primjene i razinu prihoda.

Čelnik desnice Geert Wilders, čija Stranka za slobodu (PVV) je bila druga pojedinačno najjača stranka na izborima, izrazio je na Twitteru zadovoljstvo zbog neuspjeha pregovora i rekao da je njegova stranka “na raspolaganju”. Premijer Rutte i njegova stranka, kao i druge stranke na političkoj sceni, odbijaju suradnju s njim.

Koalicijske vlade su uobičajene u Nizozemskoj. Godine 2012. Rutteu su trebala 54 dana za sastavljanje vlade. Rekord je srušen 1977. kada su pregovori trajali 208 dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.