Nova predsjednica Europske federacije novinara Maja Sever najavila borbu za profesionalno novinarstvo, kako je to činila dosad?

maja sever
Foto FaH

Predsjednica Sindikata novinara Hrvatske Maja Sever izabrana je za predsjednicu Europske federacije novinara na izbornoj skupštini organizacije koja se održala 13. i 14. lipnja u Izmiru, izvijestili su u utorak iz Hrvatskoga novinarskog društva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napisali su da je Maja Sever već u svom nastupnom govoru na skupštini EFJ-a u Izmiru kazala je da će biti ustrajna u borbi za novinarska prava i profesionalno novinarstvo kao i do sada.

Što je EFJ?

Europska federacija novinara (EFJ) o sebi na internetskim stranicama piše kao o najvećoj novinarskoj organizaciji u Europi, koja predstavlja više od 320.000 novinara. Članovi ove federacije su 73 novinarska udruženja iz 45 zemalja. Jedan od članova je i Hrvatsko novinarsko društvo.

Sam EFJ podržava i takve programe kao što su promicanje raznolikosti u seksualnoj orijentaciji, a žele promijeniti i medijski sadržaj koji je previše, kako kažu na engleskom, “pale and male” (previše blijed, odnosno bjelački i previše muški).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također, kad je bivši predsjednik HND-a Saša Leković 2016. prijavio da je izbjegao ozbiljnu nesreću nakon što je njegov automobil, smatra, namjerno pokvaren, Europska federacija novinara odmah je poslala priopćenje kako su ozbiljno zabrinuti zbog “porasta govora mržnje i izravnih prijetnji upućenih novinarima u Hrvatskoj, dok je odgovor na to nepouzdan”. EFJ je tada najavio da će Lekovićevu prijavu proslijediti Platformi Vijeća Europe za zaštitu novinarstva i novinara, poručili su iz te federacije.

Tko je Maja Sever?

Novinarka HRT-a Maja Sever dobro je poznata gledateljima u Hrvatskoj, a manje je poznato da je ona i predsjednica Sindikata novinara Hrvatske.

Maja Sever rođena je u Zagrebu 1971. godine. Nakon završenog Centra za usmjereno obrazovanje u kulturi, upisala je Fakultet političkih znanosti u Zagrebu, smjer novinarstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom studija radi na HRT3 u dječjem programu. U rujnu 1991. počinje izvještavati o ratu u Hrvatskoj. Kao ratni reporter izvještavala je sa svih ratišta u Hrvatskoj tijekom Domovinskog rata, kao i s ratišta u BiH. Nakon rata završava fakultet i nastavlja raditi u redakciji Informativnog programa, gdje uz novinarske poslove, uređuje i vijesti, Dnevnik, Hrvatsku uživo i druge emisije. Sudjelovala je u mnogim velikim projektima Hrvatske televizije.

> HND ne odgovara na upit o medijskom prešućivanju imena novinara osumnjičenog za pedofiliju

> HND i SNH uz Plenkovića i Obuljen: Pozivaju na akciju onemogućavanja komentara u petak

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Da, Maja Sever je plasirala lažnu vijest o djevojčici iako je ‘bila na terenu’

> HND proglasio “profesionalnu” Maju Sever “Novinarkom godine”, na dodjeli bio i Plenkovićev PR savjetnik

> Neprofesionalno novinarstvo Maje Sever: Kako je bodrila SDP i HNS prije pregovora s Mostom

> Povučeno HRT-ovo ograđivanje od Stankovićeve teze da se u Hrvatskoj vodio građanski rat

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Zašto ukidanje emisije Tihomira Dujmovića nije cenzura, a emisije Maje Sever jest?

> Obostrano: SDP podržava Maju Sever, baš kao što je ona njih podržavala u pregovorima s Mostom

Petrinjski potres

Nakon petrinjskog potresa istaknula se time što je u prvi plan na malim ekranima gurala svoju prijateljicu dogradonačelnicu Gline iz redova srpske nacionalne manjine Branku Bakšić Mitić, a koja se ponosi time što je dobila nagradu srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića.

Ilegalni migranti

Prilikom izvještavanja o slučaju ilegalnog migranta, koji je tvrdio da mu je nestala petogodišnja kćer, Maja Sever je potpuno zauzela njegovu stranu.

Maja Sever vrlo se aktivno uključila u izvješćivanje o slučaju koji je mnogima od početka bio sporan i sumnjiv, a njezino izvješćivanje o slučaju potaknulo je val mržnje i nepovjerenja spram hrvatske policije, odnosno vjerovalo se Wadiju Ghaziju, a ne policiji. Policija se našla na udaru optužbi da je razdvojila oca i malo dijete, i morala se braniti, dok se Wadi Ghaziju vjerovalo bezrezervno.

Poslije se ispostavilo da on uopće nije putovao s djevojčicom, koja postoji, ali nije napustila Siriju, a i pitanje je je li mu to uopće kći.

Tražila “neprijatelja” za razgovor

Godine 2018. portal Narod.hr objavio je snimku zaslona neprofesionalne korespondencije novinarke Maje Sever, koja je radila uvodni prilog za emisiju Aleksandra Stankovića Nedjeljom u dva, i zamjenika načelnika općine Plitvička jezera Franje Anđića (nezavisna lista Stop). Dogovarali su se oko gosta za prilog u emisiji u kojoj je gostovao načelnik općine Plitvička jezera Anto Kovač (nezavisna lista Stop).

Iz njihove se korespondencije vidi da Maja Sever traži “nekog neprijatelja”, jer mora imati “nekog tko će reći protiv Ante”, a zamjenik načelnika (s iste nezavisne liste kao i načelnik), šali se s njom.

Branila Stankovićeve neistinite teze

Kad je u emisiji “Nedjeljom u dva”, emitiranoj 19. studenoga 2017., voditelj Aleksandar Stanković inzistirao na tome da se Domovinski rat prikaže kao djelomično građanski rat, nekoliko dana poslije oglasio se i HRT, koji se ogradio od stava svoga voditelja, ali nisu naveli je li protiv njega pokrenut stegovni postupak.

O tome se tada raspravljalo i glasovalo na sjednici Programskog vijeća Hrvatske radiotelevizije gdje je 7 članova branilo Stankovića, a 4 je podržalo HRT u ogradi od stava njihova voditelja.

Stankovića su branili Vlaho Bogišić, Dean Šoša, Ivica Maštruko, Neda Ritz, Saša Milošević, Maja Sever i Nikola Baketa.

Mnogi njezino novinarstvo ocjenjuju jednostranim, te je zapamćena i po navijačkom stavu prema SDP-u i HNS-u prije pregovora s Mostom.

 

 

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.