Novi saziv EP započinje s radom: Bira se predsjednik Parlamenta i 14 potpredsjednika

epa07014137 President of the European Commission Jean-Claude Juncker (C) delivers the annual State of The European Union speech in the European Parliament in Strasbourg, France, 12 September 2018. Juncker's fourth State of the Union Address in the European Parliament comes ahead of the 2019 European elections and in the context of the ongoing debate about the future of the European Union at 27. EPA/PATRICK SEEGER

Donosimo tjednu najavu rada Europskog parlamenta od 1. do 7. srpnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom prve plenarne sjednice u ovom sazivu zastupnici biraju predsjednika Parlamenta i 14 potpredsjednika te odlučuju o sastavu odbora.

Ponedjeljak, 1. srpnja

Svečanost podizanja zastava pred Europskim parlamentom, te prigodni program za zastupnike 8. saziva koji napuštaju EP.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Utorak, 2. srpnja

Plenarna sjednica započinje u utorak u 10.00 sati, čime se ujedno službeno aktivira mandat zastupnicima 9. saziva Europskog parlamenta. Nakon otvorenja, održat će se sastanci klubova zastupnika.

Utorak navečer krajnji je rok za predaju kandidatura za novog predsjednika EP-a. Kandidate predlažu klubovi zastupnika ili 38 europarlamentaraca (1/20, tzv. niski prag). Klub zastupnika mora imati najmanje 25 članova koji predstavljaju najmanje četvrtinu članica, tj. 7 zemalja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srijeda 3. srpnja

9.00 sati – kratko predstavljanje kandidata za predsjednika Europskog parlamenta te glasovanje. Odabiru mogu prethoditi i do četiri kruga. Nakon što novoizabrani predsjednik preuzme dužnost, zastupnici će izabrati i 14 potpredsjednika, te odlučiti o broju i veličini odbora. Također će se objaviti sastav odbora. Imenovanje zastupnika u odbore rezultat je dogovora klubova zastupnika.

Četvrtak, 4. srpnja

Tekst se nastavlja ispod oglasa

9.00 sati – izbor pet kvestora koji se bave administrativnim pitanjima vezanim uz zastupnike. Također, očekuje se rasprava o ishodu lipanjskih sastanaka na vrhu s predsjednicima Europskog vijeća Donaldom Tuskom i predsjednikom Komisije Jean-Claudeom Junckerom (glavna tema: imenovanje čelnika EU institucija).

Plenarnu sjednicu moći ćete pratiti uživo: https://www.europarl.europa.eu/plenary/hr/home.html

Dnevni red sjednice dostupan je na poveznici: http://www.europarl.europa.eu/plenary/hr/agendas.html.

Konferencija za medije s hrvatskim zastupnicima u EP-u

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U petak, 5. srpnja u 10 sati u Kući Europe (A. Cesarca 4-6) u Zagrebu održat će se konferencija za medije s hrvatskim zastupnicima u EP-u. Bit će to predstavljanje novoizabranih i ponovno izabranih hrvatskih zastupnika u Europskom parlamentu, prioriteta rada i tema kojima će se baviti u mandatu.

Nakon konferencije, Ured EP-a organizira kratko druženje zastupnika i najaktivnijih volontera kampanje #ovajputglasam u Hrvatskoj.

Kako se bira predsjednik Europskog parlamenta?

Za izbor, kandidat mora osvojiti apsolutnu većinu važećih glasova, tj. 50 % plus 1. Prazni ili neispravno ispunjeni glasački listići ne uzimaju se u obzir u izračunu tražene većine. U slučaju da nijedan kandidat nije izabran u prvom krugu, ide se na drugi, ili ako je potrebno treći krug, pod istim uvjetima. Nove kandidature mogu se predati prije svakog glasovanja. Ako nakon tri kruga glasovanja nitko nije izabran, u četvrtom krugu natječu se dva zastupnika koja su osvojila najveći broj glasova u trećem krugu. Predsjednik nadgleda rad, vodi računa o poštivanju pravila utvrđenih Poslovnikom te predstavlja Parlament pred drugim institucijama. Predsjednički mandat traje dvije i pol godine, a na funkciju može biti izabran više puta.

Predsjednici Europskog parlamenta od izbora 1979.:

Simone Veil (LDR, Francuska, 1979.-1982.) – izabrana u drugom krugu

Piet Dankert (PES, Nizozemska, 1982.-1984.) – izabran u četvrtom krugu

Pier Pflimlin (EPP, Francuska, 1984.-1987.) –drugi krug

Lord Henry Plumb (ED, UK, 1987.-1989.) – treći krug

Enrique Baron Crespo (PES, Španjolska, 1989.-1992.) – prvi krug

Egon Klepsch (EPP, Njemačka, 1992.- 1994.) – prvi krug

Klaus Haensch (PES, Njemačka, 1994. – 1997.) – prvi krug

Jose Maria Gil Robles (EPP, Španjolska, 1997.– 1999.) – prvi krug

Nicole Fontaine (EPP, ED- Francuska, 1999.- 2002.) – prvi krug

Pat Cox (ELDR, Irska, 2002.- 2004.) – treći krug

Josep Borell Fontelles (PES, Španjolska, 2004.- 2007.) – prvi krug

Hans-Gert Poettering (EPP-ED, Njemačka, 2007.- 2009.) – prvi krug

Jerzy Buzek (EPP, Poljska, 2009.- 2012.) – prvi krug

Martin Schulz (S&D, Njemačka, 2012.- 2014.) – prvi krug

Martin Schulz (S&D, Njemačka, 2014.- 2017.) – prvi krug

Antonio Tajani (EPP, Italija, 2017.- 2019.) – četvrti krug

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.