”Kada liberali pobijede, demokracija je zajamčena. No, kad konzervativci pobijede, demokracija je dovedena u pitanje”, šaljivo je rekao mađarski premijer Viktor Orbán na sastanku sa svojim gruzijskim kolegom Iraklijem Kobakhidzeom u Tbilisiju 29. listopada.
Posjet mađarskog premijera bio je znak solidarnosti sa zemljom koju Bruxelles i globalističke zapadne elite ocrnjuju zbog nepridržavanja takozvanih europskih vrijednosti.
Konzervativna stranka Gruzijski san u subotu je uvjerljivo pobijedila na četvrtim uzastopnim parlamentarnim izborima. Međunarodni promatrači izbore nisu nazvali lažnima. No, usprkos tome liberalni čelnici EU-a zahtijevaju od gruzijskih vlasti da se ozbiljno ”pozabave” navodnim nepravilnostima na izborima. Također su zaprijetili i da će Gruziji ”skrenuti s tračnica” njezin put prema članstvu u EU-u.
>Prosvjed u Gruziji: Oporba ne prihvaća izborne rezultate
Orbán: ”Kada liberali pobjeđuju, demokracija je zajamčena, no kada konzervativci pobijede, demokracija je dovedena u pitanje”
”Iako su izborni rezultati jasni, a sami izbori bili slobodni i demokratski, u Europi će i dalje biti rasprave o vašem izboru”, rekao je Viktor Orbán Irakliju Kobakhidzeu. Napomenuo je i da ”kada liberali pobjeđuju, demokracija je zajamčena. No, kada konzervativci pobijede, demokracija je dovedena u pitanje”.
Gruzijski san ima mnogo sličnosti s mađarskom vladajućom strankom Fidesz. Ponajprije u smislu provođenja socijalno konzervativne unutarnje politike. A zatim i u pogledu suverenističke vanjske politike.
Konzervativni Gruzijski san razljutio je elite EU svojim inzistiranjem na prihvaćanju kršćanskih i konzervativnih vrijednosti. U tom smislu, i na poseban način usvajanjem zakona protiv LGBT propagande, s ciljem očuvanja tradicionalnih obiteljskih vrijednosti.
Gruzija se također suočava s reakcijom zbog nespremnosti podržati sankcije protiv Rusije i zbog promicanja diplomatskog rješenja za okončanje rata u Ukrajini. Zbog ovog stajališta stranka Gruzijski san redovito se označava kao “proruska”. Premda je jasno da namjerava pristupiti EU, a što bi trebalo biti moguće bez prihvaćanja “progresivne” politike Bruxellesa.
>Izbori u Gruziji: Vladajuća stranka pobijedila pro-EU oporbu
Mađarska i Gruzija u potrazi za diplomatskim rješenjem?
”Mađarska je zemlja koja se zalaže za mir u Europi i cijenimo vaše napore da budete na strani mira. Nitko ne želi upropastiti vlastitu zemlju i uvući je u besmisleni rat, stoga razumijemo odluku gruzijskog naroda koji je glasao za mir”, rekao je mađarski premijer .
Orbán je istaknuo uzajamno poštovanje koje dijele Mađarska i Gruzija, ukorijenjeno u dugoj povijesti oba naroda u obrani suvereniteta usred pritisaka moćnih susjednih država. Čestitao je Irakliju Kobakhidzeu, rekavši da, vodeći proeuropsku politiku, njegova vlada nije dopustila da zemlja ”postane druga Ukrajina”.
>Mađarska preuzima predsjedanje EU-om: Hoće li učiniti Europu ponovno velikom?
U Gruziji se i Vlada i oporba zalažu za ulazak u EU
Gruzija, koja ima 3,7 milijuna stanovnika i nalazi se u regiji Kavkaza, graniči s Rusijom, podnijela je zahtjev za članstvo u EU prije dvije godine. Status kandidata dobila je u prosincu prošle godine. Iako su vladajuća stranka i premijer predani pridruživanju Gruzije Europskoj uniji do 2030., Bruxelles je zamrznuo proces pristupanja ranije ove godine. I to nakon što je parlament zemlje izglasao zakon o stranom uplitanju, piše The European Conservative.
Viktor Orbán je naglasio da su Gruzijci, od kojih 80 % podržava pristupanje EU, kao i vladajuće i oporbene stranke jasno predani pridruživanju 27-članom bloku. Stoga bilo kakvo dovođenje u pitanje te predanosti je smiješno.
Orbánov ministar vanjskih poslova Péter Szijjártó, koji je također bio u Tbilisiju, kazao je kako je gruzijski narod, unatoč kritikama iz Bruxellesa, “napravio jasan izbor”. Dodao je i da je ”vrijeme da Bruxelles shvati da vlade biraju ljudi, a ne da se one imenuju izdaleka”.
Tekst se nastavlja ispod oglasa