Papa Franjo osudio državni terorizam

Tijekom leta iz Strasbourga za Rim, po povratku iz posjeta Europskom parlamentu i Vijeću Europe, 25. studenoga u zrakoplovu je održana tiskovna konferencija na kojoj je Papa odgovarao na pitanja novinara, prenosi Ika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvo pitanje je postavio francuski novinar koji je, konstatirajući da je Papa u Europskom parlamentu održao govor s pastoralnim prizvukom ali je koristio riječi koje se mogu doživjeti kao političke i koje nekako naginju socijaldemokratskom osjećaju, upitao Svetog Oca može li se za njega reći da je “socijaldemokratski Papa”. Papa je odgovorio da se u svom govoru nije opredijelio za jednu ili drugu opciju. Usuđujem se reći da to proizlazi iz evanđelja: to je poruka evanđelja, preuzeta iz socijalnog nauka Crkve. U svim socijalnim ili političkim pitanjima o kojima sam govorio nisam se odvajao od socijalnog nauka Crkve. Socijalni nauk Crkve dolazi iz evanđelja i kršćanske tradicije, odgovorio je Papa.

Talijanski novinar zatim je zamolio Papu da prokomentira zašto se u Vijeću Europe dotaknuo teme transverzalnosti pri čemu se referirao na susrete s mladim političarima iz raznih zemalja te je govorio o potrebi svojevrsnog saveza među naraštajima, o međugeneracijskom sporazumu na margini te transverzalnosti.

“Transverzalnost” je važna, odgovorio je Papa. Vidio sam u dijalozima s mladim političarima, posebno u Vatikanu, iz različitih stranaka i država, da oni govore različitom glazbom koja teži transverzalnosti: to je vrijednost! Oni se ne boje napraviti iskorak iz vlastite pripadnosti, ne niječući je, već to čine radi dijaloga. I hrabri su! Vjerujemo da se moramo povesti za njihovim primjerom; i međugeneracijski dijalog. Nužno je izaći kako bi se susrelo osobe drugih pripadnosti i razgovaralo: Europa danas ima potrebu za tim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Strasbourgu Papa je govorio o terorističkoj prijetnji i prijetnji ropstva te je posljednje novinarsko pitanje upućeno Papi glasilo je li moguć dijalog s ekstremistima samozvane Islamske države, a koja ugrožava veliki dio Sredozemlja, e predstavljaju prijetnju i Rimu pa i Papinoj osobi. “Nikada ne smatram da je neka stvar izgubljena. Možda nije moguće imati dijalog, ali vrata uvijek moraju ostati otvorena. To je teško, moglo bi se reći ‘malne nemoguće’, ali vrata trebaju uvijek ostati otvorena. Vi ste dva put upotrijebili riječ ‘prijetnja’: istina, terorizam je stvarnost koja prijeti… Ali ropstvo je stvarnost utkana u današnje društvo, i to već odavno! Ropski rad, trgovina ljudima, trgovina djecom… to je drama!

Ne zatvarajmo oči pred tim! Danas je ropstvo stvarnost, izrabljivanje osoba… A tu je zatim prijetnja terorista. Ali još jedna prijetnja, a to je državni terorizam. Kada stvari krenu po zlu i postaju sve gore i gore svaka država osjeća da ima pravo masakrirati teroriste, a s teroristima padaju i nevini. A to je anarhija na visokoj razini koja je vrlo opasna. Protiv terorizma se treba boriti, ali ponavljam ono što sam rekao na prethodnom putovanju: kada treba zaustaviti nepravednog agresora, to je potrebno činiti uz pristanak međunarodne zajednice”, rekao je Papa.
Razgovor je zaključio jednom osobnom misli: Europa me u ovom trenutku zabrinjava; dobro je pomoći joj da ide naprijed. I to kao rimski biskup i Petrov nasljednik”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.