Politička neizvjesnost 20 dana uoči izbora u Španjolskoj

fah

Dvadeset dana uoči parlamentarnih izbora u Španjolskoj tri vodeće stranke su potpuno izjednačene, a za vrat im puše ljevičarski Podemos, što bi moglo dovesti do najneizvjesnije političke situacije u toj zemlji u posljednja tri desetljeća, pokazuju najnovije ankete objavljene u ponedjeljak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vladajuća Narodna stranka desnog centra, premijera Mariana Rajoya, ima potporu 22,7 posto birača, podatak je Metroscopie, tvrtke za istraživanje tržišta i javnog mišljenja.
Slijedi stranka centra Građani (Ciudadanos), s potporom od 22,6 posto, te stranka lijevog centra PSOE, s 22,5 posto.

Podemos, sestrinska stranka grčke Sirize, uživa podršku 17,1 posto birača, što je osjetan pad u odnosu na isto razdoblje prije godinu dana kada je s 27,7 posto glasova potpore bila najpopularnija stranka na španjolskoj političkoj sceni.

Metroscopia je provela istraživanje na 1.200 ispitanika između 23. i 25. studenog.
Od 1982. u Španjolskoj se na vlasti izmjenjuju Narodna stranka i PSOE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema anketi druge agencije za istraživanje javnog mišljenja, Sigme Dos, u vodstvu je Narodna stranka s potporom od 27,1 posto glasova. Slijede Građani s 23 posto, PSOE s 20,2 posto te Podemos sa 16,2 posto birača.
Vladajuća Narodna stranka će u slučaju pobjede teško dobiti potporu za stvaranje manjinske vlade te se procjenjuje da bi mogla ući u koaliciju s Građanima, ideološki najbližom strankom.

Španjolska je od srpnja do rujna imala stopu nezaposlenosti od 21 posto, najnižu u protekle četiri godine, zahvaljujući rekordnoj turističkoj sezoni te otvaranju privremenih i slabo plaćenih poslova. I dalje je, međutim, među zemljama s najvećim brojem nezaposlenih u Europskoj uniji.

Premijer Mariano Rajoy, izabran 2011. u jeku gospodarske i financijske krize, bio je povećao poreze kako bi međunarodnim kreditorima vratio posuđeni novac za spašavanje posrnulih banaka. U subotu je, međutim, najavio smanjenje poreza te stvaranje dva milijuna radnih mjesta ukoliko ostane na vlasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Španjolska nije u poziciji za (političko) eksperimentiranje“, istaknuo je u primorskom gradu Valenciji na predizbornom skupu.

Regionalni i lokalni izbori održani na proljeće pokazali su veliku političku usitnjenost zbog jačanja novih stranaka poput Podemosa i Građana, te su ukazali nužnost stvaranja koalicija. Španjolska od uvođenja demokracije 1978. godine na to, međutim, nije navikla.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.