Dvadeset dana uoči parlamentarnih izbora u Španjolskoj tri vodeće stranke su potpuno izjednačene, a za vrat im puše ljevičarski Podemos, što bi moglo dovesti do najneizvjesnije političke situacije u toj zemlji u posljednja tri desetljeća, pokazuju najnovije ankete objavljene u ponedjeljak.
Vladajuća Narodna stranka desnog centra, premijera Mariana Rajoya, ima potporu 22,7 posto birača, podatak je Metroscopie, tvrtke za istraživanje tržišta i javnog mišljenja.
Slijedi stranka centra Građani (Ciudadanos), s potporom od 22,6 posto, te stranka lijevog centra PSOE, s 22,5 posto.
Podemos, sestrinska stranka grčke Sirize, uživa podršku 17,1 posto birača, što je osjetan pad u odnosu na isto razdoblje prije godinu dana kada je s 27,7 posto glasova potpore bila najpopularnija stranka na španjolskoj političkoj sceni.
Metroscopia je provela istraživanje na 1.200 ispitanika između 23. i 25. studenog.
Od 1982. u Španjolskoj se na vlasti izmjenjuju Narodna stranka i PSOE.
Prema anketi druge agencije za istraživanje javnog mišljenja, Sigme Dos, u vodstvu je Narodna stranka s potporom od 27,1 posto glasova. Slijede Građani s 23 posto, PSOE s 20,2 posto te Podemos sa 16,2 posto birača.
Vladajuća Narodna stranka će u slučaju pobjede teško dobiti potporu za stvaranje manjinske vlade te se procjenjuje da bi mogla ući u koaliciju s Građanima, ideološki najbližom strankom.
Španjolska je od srpnja do rujna imala stopu nezaposlenosti od 21 posto, najnižu u protekle četiri godine, zahvaljujući rekordnoj turističkoj sezoni te otvaranju privremenih i slabo plaćenih poslova. I dalje je, međutim, među zemljama s najvećim brojem nezaposlenih u Europskoj uniji.
Premijer Mariano Rajoy, izabran 2011. u jeku gospodarske i financijske krize, bio je povećao poreze kako bi međunarodnim kreditorima vratio posuđeni novac za spašavanje posrnulih banaka. U subotu je, međutim, najavio smanjenje poreza te stvaranje dva milijuna radnih mjesta ukoliko ostane na vlasti.
„Španjolska nije u poziciji za (političko) eksperimentiranje“, istaknuo je u primorskom gradu Valenciji na predizbornom skupu.
Regionalni i lokalni izbori održani na proljeće pokazali su veliku političku usitnjenost zbog jačanja novih stranaka poput Podemosa i Građana, te su ukazali nužnost stvaranja koalicija. Španjolska od uvođenja demokracije 1978. godine na to, međutim, nije navikla.