Poljska vlada neće poduprijeti Marakeški sporazum, Slovačka ima rezerve

Foto: Piotr Drabik / wikimedia commons

Poljska vlada objavila je da neće poduprijeti Marakešku deklaraciju čime se u utorak pridružila sve većem broju uglavnom bivših komunističkih europskih zemalja koje ne prihvaćaju UN-ov Globalni kompakt o migraciji. Među onima koji nisu odbacili sporazum nalazi se Slovačka, koja je ipak iznijela zamjerke, te Hrvatska čiji premijer Andrej Plenković ne vidi razloga za histeriju i paniku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“On ne daje Poljskoj čvrsta jamstva da će imati pravo neovisno odlučiti o tome koga želi prihvatiti”, priopćila je poljska vlada.

(VIDEO) Plenković o Marakeškom sporazumu: ‘Ne vidim zašto izaziva histeriju i prijepore’

Otkako je sastavila vladu 2015., poljska stranka Pravo i pravda (PiS) ne mijenja oštru protumigrantsku retoriku i već početkom studenoga premijer Mateusz Morawiecki najavio je da će vjerojatno odbaciti sporazum.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za sada su sporazum odbacile Mađarska, SAD, Austrija, Češka i Bugarska, a podršku su unatoč pokušaju rasprave dale slovenska, njemačka i hrvatska vlada.

U Bratislavi je slovački premijer Peter Pellegrini objasnio da njegova zemlja nije spremna prihvatiti više migranata.

“Nećemo prijeći našu crvenu liniju i ograničiti naš suverenitet u odlučivanju o prihvatu migranata”, rekao je nakon sastanka Pellegrini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njegov ministar vanjskih poslova Miroslav Lajčak koji je nadzirao izradu Globalnog kompakta lani, tada na dužnosti predsjednika Opće skupštine UN-a, zaprijetio je izlaskom iz vlade ako Slovačka odbaci sporazum.

“Populisti, ksenofobi i nacionalisti ‘kidnapirali’ su migrantsko pitanje”, rekao je Miroslav Lajčak. Poručio je premijeru Pellegriniju i njegovoj vladajućoj stranci Smer (ljevica) da ako mu ne vjeruju da “on u tom slučaju ne može biti ministar vanjskih poslova”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.