Poljski predsjednik podržava zakon koji bi zabranio eugenički pobačaj – ubijanje beba s invaliditetom

epa08366782 Polish President Andrzej Duda during a press conference broadcast watched in an apartment in Warsaw, Poland 16 April 2020. Several Polish clothing companies joined the initiative 'Polish Sewing' aimed to sew millions of protective masks for the Polish market. From 16 April Polish citizens are obliged to cover mouth for everyone in public places to protect from the widespread of the SARS-CoV-2 coronavirus which causes the Covid-19 disease. EPA/WOJCIECH OLKUSNIK POLAND OUT

Prema važećim zakonima, vršenje pobačaja je protuzakonito u Poljskoj, osim u slučajevima incesta ili silovanja, u slučaju opasnosti za život ili zdravlje majke (premda, zapravo, hotimično ubojstvo nerođenog djeteta putem pobačaja nikada nije medicinski nužno) ili u slučaju da je nerođenom djetetu dijagnosticirano stanje koje smanjuje njegov životni vijek.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pobačaji u slučajevima onesposobljenosti ili anomalije kod nerođenog djeteta čine 98% zakonom dopuštenih pobačaja u Poljskoj. Međutim, početkom travnja poljski zakonodavci su raspravljali o prijedlogu zakona koji bi zabranio vršenje pobačaja nad bebama s invaliditetom, prenosi Life Site news.

Kaja Godek, pro-life zastupnica i direktorica Zaklade život i obitelj, opravdano je prozvala zakon zaštitom djece s invaliditetom. Godek je 2018. godine predstavila sličan zakon koji na kraju nije bio izglasan.

Poljski predsjednik Andrzej Duda izjavio je da bi on podržao najnoviji pro-life zakon, rekavši u jednom intervjuu: „Oštro se protivim eugeničkom pobačaju i vjerujem da je ubijanje djece s invaliditetom čisto ubojstvo. Ako se prijedlog nađe na mom stolu, sasvim sigurno ću ga potpisati.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Američki Žalbeni sud odlučio: ‘Zabrana pobačaja u Teksasu opravdana je tijekom globalne pandemije’

>Papa Franjo: ‘Žene se tjera da ubijaju život koji nose u utrobi, a majčinstvo je poniženo’

Prijedlog zakona je predan odboru na daljnju raspravu. Datum glasanja u odboru još nije zakazan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Skupine koje se bore za pravo na pobačaj prikazuju činjenicu da se rasprava o ovom pro-life prijedlogu zakona podudara s pandemijom COVIDA-19 kao pokušaj ušutkavanja prosvjednika koji se bore za pravo na pobačaj. Međunarodni mediji usmjerili su pažnju na prosvjede za pravo na pobačaj koji su se organizirali unatoč strogim mjerama socijalne distance koje su trenutno na snazi. Prijedlog zakona koji bi spasio brojne živote rezultat je građanske inicijative koju je podržalo više od 830 000 poljskih građana.

Pro-life skupine ranije su istaknule da „u skladu s poljskim zakonom parlament, koji je nakon izbora u listopadu 2019. godine okupljen u novom sazivu, ima zakonsku obvezu da razmotri sve prijedloge zakona građanske inicijative koji prime više od 100 000 potpisa u roku od 6 mjeseci od uspostave njegovog novog saziva — u ovom slučaju do svibnja 2020.“

Zahtijevajući od zakonodavaca da odbace pro-life prijedlog, zagovornici pobačaja nesvjesno potkopavaju vlastitu retoriku koja stječe sve veću popularnost među borcima za pravo na pobačaj. Jedan njihov organizator objasnio je da su sadašnji pro-life zakoni u Poljskoj doveli do povećanog broja pobačaja kod kuće, financiranih sredstvima međunarodnih udruga koje zagovaraju pobačaj, te je istaknuo da takvo povećanje predstavlja rizik za žene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još jedan zagovornik pobačaja, Draginja Nadazdin, direktor organizacije Amnesty International Poljska, izjavio je da bi pro-life prijedlog zakona „izazvao još veći strah i neznanje“ — što je ironično, jer se nad roditeljima često vrši pritisak da pobace dijete s invaliditetom upravo zbog straha i neznanja.

Bebe s nepoznatom dsijagnozom ili stanjima koja ograničavaju životni vijek ne zaslužuju da budu okrutno ubijene u pobačaju. Roditelji zaslužuju znati da su im dostupne i druge mogućnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.